Angličan Ian Usher, ktorý je známy ako „muž, ktorý predal svoj život na eBay“, má opäť túlavé topánky. Zázemie, ktoré si za uplynulé roky vybudoval na opustenom ostrove v Karibiku, dal nedávno dražby. Angličan tak predáva svoju minulosť už po druhý raz.
Ian Usher vzbudil pozornosť na celom svete po tom, ako sa pred siedmimi rokmi rozhodol v aukcii predať svoj uplynulý život vrátane domova, práce a priateľov. Dôvodom extravagantného činu bol rozvod s manželkou, za ktorou sa presťahoval do Austrálie. Aby mohol začať šťastne od nuly, postupne rozpredal všetok svoj majetok vrátane trojizbového domu v Perthe, auta, motorky či výstroja na vodné lyžovanie. Okrem toho záujemcom ponúkol zoznámenie s jeho austrálskymi priateľmi a zaučenie na prácu asistenta v predajni s kobercami, v ktorej dal výpoveď. Následne sa pustil do plnenia snov zo zoznamu, ktorý vytvoril v záchvate depresie po rozvode.
Po dvojročnom dobrodružstve, počas ktorého sa naučil pilotovať lietadlo, hovoriť po francúzsky, kŕmiť žralokov v klietke, pozorovať červených krabov na Vianočnom ostrove, stretnúť sa milionárom Richardom Bransonom či napísať knihu A Life Sold, si za zvyšných 36-tisíc eur kúpil menší ostrov s rozlohou 2,2 hektárov na pobreží Panamy, kde si chcel vybudovať nový domov.
Usher vtedy priznal, že kúpa ostrova sa na zozname snov nenachádzala, išlo skôr o náhodu než o dlhodobý plán. „Nechcel som žiť niekde, kde by som musel pracovať, aby som si mohol dovoliť žiť – aspoň na rok či dva. Urobil som ponuku na malý ostrov, ktorá bola prijatá. Je úplne v úzadí a vládne na ňom pohoda,“ uviedol vtedy Angličan.
Ostrovný raj na predaj
Ostrovný život sa však 49-ročnému Angličanovi medzičasom zunoval. Usher na internetovej stránke CaribbeanIsland4Sale.com opäť draží – tentoraz svoj tropický raj. Za necelých 188-tisíc eur ponúka celý ostrov vrátane vlastnoručne postaveného a zariadeného ekologického dreveného domu, motorových člnov a kanoe na výlety či dopravu k najbližším ostrovom. Ostrov má bohatú zásobu ovocia a čerstvé morské tvory sa dajú ľahko uloviť alebo nechať dopraviť zo susednej pevniny. Na ostrove nechýbajú ani kurence, ktoré sa starajú o čerstvú zásobu vajec a okolie ostrova údajne ponúka výborné príležitosti na potápanie a šnorchlovanie.
„Je to krásne miesto,ale moje túlavé topánky sa opäť prebúdzajú,“ uviedol Usher, ktorý žil na ostrove s partnerkou Moe, ktorú stretol na cestách, a jej dvoma deťmi. „Ešte stále mám dlhý zoznam miest, ktoré by som chcel vidieť a nič z toho nemôžem uskutočniť, ak budem ležať v hojdacej sieti na terase a popíjať margeritu. Odísť do Panamy začať žiť nový život bol veľkým krokom do neznáma. Život tu sa však časom stal veľmi jednoduchý a pohodlný,“ dodal Angličan.
Rodák z Darlingtonu však záujemcov upozorňuje, že život na ostrove má aj svoje tmavé stránky. Znepríjemňuje ho aj bodavý tropický hmyz a občasné krádeže. Kupca nemá očakávať ani priezračné piesočné pláže, aké pozná z pohľadníc. Komunita ľudí, ktorí žijú neďaleko, je však veľmi priateľská a pohostinná. „Jeden z najúžasnejších aspektov života tu je zmes ľudí, ktorí tu žijú alebo sem prišli začať odznova. Tým, že som tu staval, som stretol veľa domorodých ľudí v pracovných i bežných situáciách a zistil som, že sú to veľmi otvorení, priateľskí ľudia, ktorí milujú zábavu,“ uviedol Usher.
Po tom, ako Angličan nájde kupcu pre svoj pozemok, si chce kúpiť čln a preskúmať Karibik. Čo príde potom, je zatiaľ vo hviezdach.
www.dailymail.co.uk