Oblasť sa rozkladá na ľavom brehu rieky Rýn zhruba od Mulhouse po Štrasburg. Pri prvej návšteve na človeka zapôsobí malebnosť mestečiek a krajina s upravenými vinohradmi. Veľké mestá Štrasburg a Colmar sú turisticky atraktívne sami o sebe. Pri putovaní vinohradníckou krajinou však zaujmú historické mestečká ako Riquewihr, Ribeauville, Hunawihr ako aj tucty ďalších, ktoré vyzerajú ako z Disneylandu. Dokonalé stredoveké kulisy, kde sa len oko zastaví.
Vinársky je Alsasko jedinečné vo francúzskom systéme označovania vín. Na etiketách drvivej väčšiny vín sa vo Francúzsku neuvádza odroda, aj z toho dôvodu, že veľmi často sú vína zmesou rôznych odrôd. Alsaské vína si v tomto naopak z odrôd urobili ochrannú známku. Nám je známa väčšina odrôd, ktoré sa tu pestujú a ich mená sa uvádzajú na fľašiach. Vďaka vnútrozemskej klíme podobnej tej našej sa tu pestujú na 90% biele odrody. Dominuje kráľovský Riesling (rizling rýnsky), vysoko je cenený Gewurztraminer (tramín), výborné sú rulandské šedé (Pinot Gris), dorábajú sa tiež Muscat, Sylvaner a iné. Biele odrody sa používajú tiež do cuvée ako je Edelzwicker. Z červených odrôd sa pestuje iba Pinot Noir (rulandské modré). Miestne šumivé víno vyrábané klasickou metódou fermentácie vo fľaši sa volá Crémant d’Alsace, je vynikajúco pitné a cenovo oveľa prístupnejšie ako originál z Champagne.
Alsaské vína rozoznáte na policiach obchodov podľa charakteristickej dlhej fľaše, tzv. pištole. Chute a vône známych odrôd však už nie sú tak ľahko rozoznateľné, ak porovnávame tie isté odrody zo Slovenskej produkcie. V Alsasku sa dá piť aj silván, ktorý sa u nás z ponuky vinárov takmer vytratil a kvalita toho dostupného býva často mizerná. Rizlingy z Alsaska sú aromatické vína a po rokoch zrenia vo fľaši majú nábeh k petrolejovej aróme. Bielych vína vyššej kvality mávajú vyšší obsah cukrov a menej kyselín, preto vína vyznievajú ako zaguľatené a ich chuť je plná.
Preto, že sú Alsaské vína viac aromatické, zvyknú sa doporučovať k ázijskej kuchyni. Gewurztraminer alebo aj Pinot Gris sa robia aj ako sladké výbery z hrozna (vendange tardive alebo sélection de grains nobles) a výborne sa hodia k husacej pečienke. Suché jednoduché vína ako silván, či základný rizling sú zasa doplnkom k miestnej kuchyni, ktorá používa veľa surovín ako slovenská – kyslá kapusta, klobásy.
Najlepšie alsaské vína majú na etikete aj označenie konkrétneho vinohradu, odkiaľ hrozno pochádza. Tie najvzácnejšie majú aj prívlastok Grand Cru. Týchto vinohradov je iba 50 v celej oblasti a vína z nich sú podrobované osobitnej kontrole. Kúpou Grand Cru rizlingu či tramínu nemôžete nič pokaziť, je to stávka na isto. Treba však rešpektovať fakt, že tieto vína už odzrkadľujú polohu, kde bolo hrozno dopestované a preto je každé z nich vysoko individuálne.
Najslávnejšie alsaské vinárske firmy sú Hugel & Fils, F. E. Trimbach, Zind Humbrecht, Wolfberger. Kvalitných výrobcov je veľa, hlavne malých rodinných firiem je v tejto oblasti neúrekom. Oplatí sa zísť z hlavne cesty a zazvoniť v niektorej menšej usadlosti. Nebudete sklamaní.