BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Všetky štyri akciové spoločnosti so stopercentnou majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti ministerstva obrany skončili vlani v strate. Medzičasom však dva z týchto podnikov dostala do dlhodobého prenájmu súkromná firma a jednému podniku strategického partnera hľadajú.
Vojenský opravárenský podnik (VOP) Trenčín evidoval k 31. decembru 2013 stratu takmer 5,5 milióna eur, Vojenský opravárenský podnik (VOP) Nováky bol v mínuse necelých 580-tisíc, Letecké opravovne Trenčín mali mínus 4,2 milióna eur a akciovka HOREZZA bola v strate vyše 450-tisíc eur. Vyplýva to zo správy ministerstva obrany, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda.
Vojenský podnik v Trenčíne zamestnával vyše tristo ľudí
VOP Trenčín ku koncu minulého roka zamestnával 320 ľudí s priemernou mesačnou mzdou 727,62 eura. Výsledok vlaňajšieho hospodárenia spoločnosti ovplyvnilo predovšetkým neuzatvorenie plánovaných zmlúv a nezrealizovanie plánovaného predaja nepotrebného nehnuteľného majetku, o ktorý nebol záujem.
Spoločnosť zefektívnila hospodárenie, znížila oproti roku 2012 počet zamestnancov o 30, zefektívnila organizačnú štruktúru a nevyplatila výkonnostné odmeny v plnej výške, snažila sa usporiť energie. V nasledujúcom období bude spoločnosť pokračovať v prenájme majetku a predaji nepotrebného majetku. Na základe výsledkov verejného ponukového konania prenajali podnik od 16. januára tohto roka strategickému partnerovi – spoločnosti MSM Martin na 20 rokov.
Do prenájmu išiel aj podnik v Novákoch
Podobne išiel do dlhodobého prenájmu od 1. januára 2013 aj VOP Nováky. Na základe verejnej súťaže prenajali na 20 rokov rovnakému strategickému partnerovi – spoločnosti MSM Martin, hnuteľný a nehnuteľný majetok VOP Nováky. Výsledok hospodárenia VOP Nováky v roku 2013 ovplyvnilo predovšetkým ukončenie výrobných aktivít spoločnosti, spôsobené dlhodobým prenájmom majetku.
Okrem toho boli dôvodom hospodárskych výsledkov aj vysoké odpisy majetku vo výške takmer 400-tisíc eur, ako aj náklady súvisiace s vyplatením odstupného a odchodného zamestnancom, s ktorými bol ukončený pracovný pomer. Autori správy upozornili, že strata VOP Nováky bola len účtovná, spoločnosť nemala problémy s cash-flow.
Letecké opravovne Trenčín čakajú na strategického partnera
Letecké opravovne Trenčín k 31. decembru 2013 zamestnávali 339 zamestnancov s priemernou mesačnou mzdou 791,26 eura. Výsledok hospodárenia spoločnosti vlani ovplyvnil predovšetkým nízky objem uzatvorených zmlúv a tržieb, ktoré neboli postačujúce na pokrytie prevádzkových nákladov spoločnosti, ako aj jednorazovými opravnými položkami na pohľadávky voči zahraničným subjektom.
Spoločnosť optimalizovala organizačnú štruktúru, znížila počet zamestnancov o 18 a v druhej polovici roka 2013 sa začal proces rušenia prevádzky v Košiciach, ktorý sa skončil 1. februára 2014. Spoločnosť sa okrem toho snažila šetriť energie. Ministerstvo obrany v druhej polovici minulého roka začalo s prípravou vstupu strategického partnera do spoločnosti, ktorého jej plánujú vybrať vo verejnej súťaži. Hlavným cieľom tohto postupu je rovnako ako v prípade zvyšných dvoch opravovní zachovanie podstatnej časti prevádzkovej činnosti spoločnosti a čo najväčšej miery zamestnanosti v regióne.
HOREZZA zabezpečuje rehabilitácie vojakom
Akciová spoločnosť HOREZZA mala v minulosti obchodný názov Vojenské zdravotnícke zariadenia, a.s. Spoločnosť sa vlani od 1. júla zlúčila so spoločnosťami Vojenská zotavovňa a hotel Zemplínska Šírava, a.s. a Vojenská zotavovňa a hotel Smrekovica, a.s. a stala sa nástupníckou spoločnosťou uvedených spoločností.
Medzi jej hlavné činnosti patrí poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti a sekundárnej odbornej vysokošpecializovanej zdravotnej starostlivosti. Okrem toho zabezpečuje preventívne rehabilitácie profesionálnym vojakom, rekreačné pobyty profesionálnym vojakom a zamestnancom ministerstva obrany. Spoločnosť poskytuje aj komplexné hotelové služby pre civilných klientov.
Spoločnosť na konci roka 2013 zamestnávala 292 ľudí s priemernou mesačnou mzdou 666,42 eura. Výsledok hospodárenia ovplyvnili predovšetkým náklady na racionalizačné opatrenia a zlúčenie spoločností. Počet zamestnancov znížili o 40, čím sa však zároveň zvýšili náklady na odstupné a odchodné v roku 2013 a presiahli sumu 150-tisíc eur. V prevádzke Kúpeľný ústav F. E. Scherera v Piešťanoch začali vlani budovať geotermálny vrt, čo si vyžiadalo vyše 472-tisíc eur.