Radí Karin Raková, právnička zo spoločnosti Provident Financial
BRATISLAVA 29. apríla (WBN/PR) – Požičali ste peniaze niekomu z rodiny, priateľovi ako sa hovorí bez papiera? Či už na zaplatenie daní, jarných prázdnin, lyžiarskych výcvikov alebo aktuálne na servis auta po vyčíňaní zimy a všade číhajúcich výtlkov…Aké práva a povinnosti majú obe strany v takomto prípade?
Požičali ste si, aby ste pomohli inému? Dlh je na vašich pleciach!
– Ak ste sa rozhodli zadlžiť sa len preto, aby ste pomohli kamarátovi vedzte, že aj keď peniaze z pôžičky bude využívať on pre svoje potreby, splácanie dlhu, a teda celá zodpovednosť ostáva na vás. Svojim podpisom na zmluve o pôžičke preberáte na seba plnú zodpovednosť. Skôr, ako pristúpite k tomuto riešeniu naozaj zvážte, či požičiavate osobe, ktorá vie dodržať slovo. Inak by vás vaša dobrá vôľa mohla prísť príliš draho.
Ako požičať a pokojne spávať
– Ak ste sa rozhodli, že pôžičku poskytnete a „papier“ nepotrebujete, mali by ste myslieť aspoň na svedka, ktorý bude prítomný pri odovzdávaní peňazí, dohodnúť sa na spôsobe a termíne vrátenia obnosu. Archivujte si emailovú komunikáciu, alebo esemesky, ktoré sa pôžičky týkajú.
– Ak už neexistuje dohoda na papieri, peniaze vložte alebo preveďte na účet. Do popisu pokojne napíšte napríklad – pôžička, svoje meno a priezvisko. Máte tak doklad o výške pôžičky a dátume jej poskytnutia
– V prípade, že ide o väčšiu sumu, spíšte zmluvu s jednoduchými náležitosťami – kto je veriteľ, kto dlžník, výška pôžičky číslom i slovom, dátum odovzdania peňazí a vrátenia, podmienky v prípade nedodržania termínu vrátenia, či výšku úroku z omeškania, ak ste sa na ňom dohodli … Aj bez notárskej pečiatky je zmluva platným dokumentom.
Keď dlžník dlh nespláca podľa dohody…
– Veriteľ sa môže pokúsiť nájsť s dlžníkom vhodné riešenie vzniknutej situácie, môže sa dohodnúť, že po dobu napr. troch mesiacov bude akceptovať znížené splátky alebo že počas tejto doby dlžník nebude dlh splácať, a následne po skončení dohodnutej doby bude ďalej pokračovať v platení dohodnutých splátok. V prípade ak dohoda nie je možná, jediná možnosť je vymáhať dlh súdnou cestou, a tak zabezpečiť splácanie dlhu.
Čo v prípade, keď dlžník zomrie – kto vráti dlh?
– V prípade ak dlžník zomrie stáva sa dlh súčasťou dedičstva, v tomto prípade je potrebné sa uistiť, že pohľadávka veriteľa bude prihlásená do dedičského konania. Následne dedič/dedičia budú zodpovední za plnenie dlhu v pomere akom budú zaviazaní v zmysle rozhodnutia v dedičskom konaní. Zároveň platí zásada, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.
Ako postupovať, keď dlžník preukázateľne nemôže dlh splácať?
– V tomto prípade možno spísať dokument – Uznanie dlhu, v ktorom dlžník uzná svoj dlh čo do dôvodu a výšky (to znamená z akého dôvodu dlh vznikol a aká je jeho aktuálna výška) a zároveň prisľúbi, že dlh zaplatí. Tento dokument umožní zastavenie plynutia pôvodnej premlčacej lehoty (3 roky) a namiesto nej odo dňa keď bolo podpísané uznanie dlhu začne plynúť nová 10- ročná premlčacia doba. Veriteľovi umožní tento dokument to, že nemusí v prípade sporu dokazovať, že dlh v čase jeho uznania existoval, a zároveň sa predĺži premlčacia doba, čo umožní veriteľovi vymáhať svoju pohľadávku platne aj neskôr t.j. aj po uplynutí štandardnej 3- ročnej premlčacej lehoty.
Aké je východisko, keď sa dlžník zámerne vyhýba plateniu, preberá zodpovednosť niekto iný?
– Ak sa dlžník vyhýba plateniu, veriteľ má možnosť vymáhať si svoju pohľadávku súdnou cestou. Občiansky zákonník ale umožňuje, aby dlh za dlžníka prevzala aj iná osoba, ktorá sa môže písomne dohodnúť s veriteľom, že za dlžníka dlh splní, v tomto prípade sa súhlas dlžníka nevyžaduje a nový dlžník sa stáva dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi t.j. spolu zodpovedajú za dlh. Právna úprava tiež umožňuje písomnú dohodu dlžníka s inou osobou o tom, že preberá jeho dlh t.j. že nový dlžník nastúpi na miesto pôvodného dlžníka, ale veriteľ musí s týmto úkonom súhlasiť inak je takáto dohoda neúčinná.