Zatiaľčo sa pláže a vody Indického oceánu postupne zapĺňajú najmä plastovým odpadom, zanietená rodáčka z Kene Julie Church sa len tak nečinne neprizerá. Pred niekoľkými rokmi založila spoločnosť Ocean Sole (pôvodný názov FlipFlop Recycling Company), ktorá pod heslom „Čistíme pláže, tvoríme umelecké diela“ premieňa odpad na originálne hračky, bižutériu i kuchynské pomôcky.
Pri pohľade na pestrofarebné žirafy, slony, náramky, košíky, náhrdelníky, perá a ďalšie ručne robené produkty je ťažké uveriť, že kedysi boli len špinavým zvyškom odpadu, ktorý vyvrhol oceán na breh.
„Náš príbeh je príbehom logiky a kúzla – logiky recyklácie odpadu za použitia čara predstavivosti, kreativity a množstva nadšenia. Zbierame hlavne zničené flip-flopy a sandále, ktoré predtým zahatali plavebné cesty a pobrežia Kene. Kúzelná časť nastane prostredníctvom rôznych remesiel, vďaka ktorým si umelci z lokálnych komunít zarábajú na živobytie. Výsledkom sú farebné sošky, produkty do domácnosti, módne doplnky, darčekové predmety či papierenské potreby,“ uviedla Julie Church.
Spoločnosť Ocean Sole tak za rok dokáže zlikvidovať až 400-tisíc kilogramov odpadu, ktoré by inak zničili miestne pláže a ublížili zvieratám. Julie Church k tomuto nápadu inšpirovali práve deti z Kene. Keď v roku 1999 pracovala ako oceánologička pre Svetový fond na ochranu prírody na pobreží Kene, všimla si, že tu deti premieňajú staré „žabky“ a sandále na hračkárske plachetnice. Pláže boli natoľko pokryté odpadom, že korytnačky, ktoré sa liahli na plážach, sa nevedeli dostať do oceánu. Julie preto s podporou WWF spustila čistiacu akciu a zároveň naštartovala svoj ekologický projekt.
Dnes zamestnáva okolo 45 remeselníkov z Nairobi a okolia, ktorí zo starých sandál vyrábajú vyše sto typov rozličných produktov. V roku 2008 pre módny týždeň v Ríme vyrobili ako kulisu vyše päťmetrovú dúhovú žirafu. Väčšinu svojich produktov distribuujú do USA, Európy a Japonska a ich výrobky často zdobia zoologické záhrady a ocenáriá. „Cieľom je vytvoriť produkty, ktoré ľudia radi kupujú a následne ich zaujať príbehom, ktorý sa za nimi skrýva,“ uviedla zakladateľka spoločnosti.
Bežný deň tu začína zberom odpadu na plážach, ktorý sa následne dôkladne vyčistí, kúsky sa zlepia do farebnej masy a potom z nich miestni remeselníci vyrežú a vymodelujú nové produkty. Tie sa obrúsia a opätovne vyčistia, aby boli pripravené na použitie. Komunita príležitostne pripravuje workshopy, na ktorých záujemcov učí, ako zo starých sandálov vyrobiť zaujímavé produkty a pomôcť tak prírode. Julie Church okrem toho poskytuje prácu ľuďom zo slumov i zo vzdialených chudobných pobrežných oblastí, vďaka ktorej môžu žiť plnohodnotný život.
„Ľudia sem chodievajú skutočne z ďaleka. Keď vidia, čo robíme, sú veľmi šťastní a oceňujú to. Cítime sa potom medzinárodne uznaní, čo nám robí nesmiernu radosť,“ uviedol zamestnanec Dan Wambui.
http://ocean-sole.com