Našli ste si čas na pravidelné cvičenie? Gratulujeme vám. No vyhraté však celkom nemáte.
6 krokov pre zdravý životný štýl, ktoré by ste mali poznať
Okrem samotného tréningu sú dôležité aj skutočnosti, ktoré robíme po cvičení. Často neuvedomenou chybou môžeme pokaziť celkový efekt tejto zdravej činnosti.
Málo tekutín
Pri tréningu sa organizmus ochladzuje potením, o to viac, ak je vysoká aj teplota vzduchu. Ak telu po cvičení nedodáte dostatok tekutín, môže to viesť k dehydratácii a pocitu únavy. Hneď po aktívnom pohybe preto siahnite napríklad po vhodnom elektrolytovom nápoji, aby organizmus doplnil vypotené tekutiny.
Náhly koniec
Pri cvičení sa zvyšuje krvný tlak, aby pomohol organizmu vysporiadať sa s veľkými nárokmi, ktoré sú naň kladené. Ak sa po vysokom nápore počas tréningu náhle prestanete hýbať, zníži sa intenzita toku krvi. Takáto náhla zmena môže mať za dôsledok napríklad pocit nevoľnosti. Skúste namiesto toho pri cvičení postupne znižovať jeho intenzitu, až kým sa vám tep ustáli a krvné cievy nestiahnu do normálnej veľkosti.
Namiesto sauny radšej sprchu
Posedieť si po tréningu v saune môže byť síce príjemné, ale takáto tepelná záťaž vášmu organizmu neprospieva. Počas cvičenia sme rozhorúčení až-až a vystaviť telo ešte ďalšej horúčave nie je najlepší nápad, keďže takto zaťažíme najmä imunitný systém. Väčšina športovcov po tréningu naopak preferuje studenú sprchu, ktorá telesnú teplotu upraví, organizmus sa schladí a celkovo zregeneruje.
Vynechanie oddychu
Oddychová fáza a strečing po cvičení pomáhajú telu zregenerovať sily. Chvíle hneď po pohybovej aktivite sú totiž ideálne na zlepšovanie flexibility, pretože telesná teplota je vyššia a svaly sú uvoľnené. Strečing po cvičení taktiež dokázateľne znižuje intenzitu svalovej horúčky. Vynechanie tejto záverečnej fázy tréningu sa vám môže na druhý deň vypomstiť stuhnutými svalmi.