BRATISLAVA 31. mája (WBN/PR) – Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Mesto Ravenna, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Národné osvetové centrum Vás srdečne pozývajú na výstavu v rámci festivalu Dolce Vitaj:
MOZAIKOVÉ PRÍBEHY
Fantázia v stredovekých a súčasných ravennských mozaikách
Miesto konania: DVORANA MK SR, Nám. SNP 33, Bratislava
Otvorené denne od 10,00 hod. do 18,00 hod. okrem pondelka
Slávnostné otvorenie: 4.6.2010 o 17, 00 hod.
Výstava potrvá do 27.6.2010
Výstava Mozaikové príbehy: Fantázia v stredovekých a súčasných ravennských mozaikách tvorená kópiami stredovekých mozaík Baziliky svätého Jána Evanjelistu a novými mozaikami z dielne študentov Akadémie výtvarných umení v Ravenne, ktorá bude slávnostne otvorená 4. júna 2010 o 17:00 v Dvorane Ministerstva kultúry – pokračuje vo výstavnom turné po Slovensku, ktoré sa začalo v októbri roku 2009 expozíciou kópií starovekých mozaík vytvorených na motívy ranokresťanských a byzantských pamiatok Ravenny zapísaných v Svetovom dedičstve UNESCO.
Výstava sa uskutočňuje v rámci 3. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku DOLCE VITAJ, nad ktorým prevzal záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič. Vznikla vďaka cennej spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave, NOC a s podporou MK SR a po prvýkrát sa predstaví v hlavnom meste Slovenskej republiky. Následne výstava poputuje do Košíc, ktoré je kandidátom na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Výstavu kurátorsky pripravila Dr. Mariagrazia Marini, ktorá ju príde aj otvoriť spolu s intendantom pre kultúru mesta Ravenna Albertom Cassanim.
Vystavené diela sú dôkazom toho, ako si antické mozaikové umenie našlo svoje plnohodnotné miesto v Ravenne: kópie mozaík Baziliky svätého Jána Evanjelistu boli vytvorené začiatkom tohto tisícročia Školou mozaiky, ktorá vznikla ako projekt profesionálneho vzdelávania. Sú výsledkom práce realizovanej použitím veľmi dôslednej a zložitej metodológie, s cieľom zaručiť absolútnu vernosť kópií voči originálom.
Kópie mozaikovej dlažby z obdobia stredoveku dopĺňajú diela mladých mozaikárov z Akadémie výtvarných umení v Ravenne, prestížnej inštitúcie založenej začiatkom 19. storočia, ktorá si postupne osvojila jazyk mozaiky v kontexte súčasného umeleckého experimentovania a na národnej a medzinárodnej úrovni získala kvalifikáciu v oblasti mozaikovej tvorby aj vďaka dohode s Akadémiou výtvarných umení v Boloni.
Stredoveké a súčasné mozaiky: možno odvážne spojenie, ale so spoločnou tematickou líniou. Glazúrované kamienky, ktoré rozprávajú príbeh fantázie antických a moderných čias.
Ako sa vyjadril primátor mesta Ravenna, Fabrizio Matteucci: ”Týmito mozaikami chce mesto Ravenna prispieť k vzťahu medzi kultúrnym dedičstvom a inovatívnymi prvkami, medzi uchovaním a tvorbou, medzi hľadaním identity a vzájomným ovplyvňovaním kultúr. Zhodnocovanie nášho umeleckého dedičstva a teda stredovekých mozaík, ktoré sú svedkami centrálnej polohy Ravenny ako križovatky národov a kultúr, medzi Východom a Západom aj v počiatkoch zrodu modernej Európy a dialektika inovatívnych príkladov mladej energie prítomnej na našom území sú základnými prvkami našej kultúrnej identity.”