Zrýchlené konanie je vstupom do právneho suterénu, tvrdí SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stretnutie Kollára so Sulíkom
Predseda SaS Richard Sulík počas TB po spoločnom stretnutí s Jozefom Kollárom. Bratislava, 9. apríl 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Vládou navrhované riešenie patovej situácie na Ústavnom súde, týkajúcej sa sporu medzi prezidentom Ivanom Gašparovičom a nevymenovaným generálnym prokurátorom Jozefom Čentéšom, považuje strana Sloboda a solidarita (SaS) za ďalší vstup do právneho suterénu.

Odporúčame:

Fico zmenil názor, pat na ústavnom súde vyriešia zrýchlene

Politológ podozrieva Smer, že chce svojho prokurátora

Zrýchlené konanie je vstupom do právneho suterénu, tvrdí SaS

Uvádza sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytlo jej tlačové oddelenie. Podľa liberálov je neprijateľné, aby sa takáto závažná právna norma dostala do parlamentu bez riadneho pripomienkového konania, nehovoriac už o tom, že by bola schválená v skrátenom legislatívnom konaní.

Vyzývajú preto vládu Roberta Fica, aby sa vzdala navrhovanej právnej normy a do hľadania spravodlivého riešenia patovej situácie na Ústavnom súde SR zapojila verejnosť, vrátane tej odbornej, v riadnom pripomienkovom konaní.

Podľa SaS ide o čisto účelovú normu, ktorá má zvýhodniť prezidenta republiky. V spore budú totiž rozhodovať sudcovia, ktorí boli ako prví z konania vylúčení pre svoju možnú zaujatosť.

Strana tvrdí, že vládou navrhované riešenie je v rozpore s ústavným právom, podľa ktorého sa „každý môže domáhať svojho práva na nezávislom na nestrannom súde“. Konštatuje, že celá záležitosť vznikla na základe spupnosti prezidenta, ktorý využijúc falošné a nelegitímne dôvody odmietol vymenovať riadne zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

A miesto toho, aby ako hlava štátu nechal spravodlivosti voľný priechod, podávaním námietok zaujatosti sa zasadil za ochromenie ústavného súdu. „V tejto súvislosti musíme s ľútosťou konštatovať, že do tejto nečistej hry sa nechali vtiahnuť aj niektorí ústavní sudcovia, takže slovenskú ústavnosť dnes chráni inštitúcia s naštrbenou povesťou,“ uvádza sa v stanovisku SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita