BRATISLAVA 19. apríla (WBN/PR) – Skolabovaná letecká doprava vďaka neutíchajúcej sopke na Islande spôsobila vážne problémy aj festivalu v Žiline. Takmer rok trvali prípravy na 20. ročník Festivalu. Nepredvídané okolnosti však všetko zmenili behom pár dní. Jeden z protagonistov otváracieho koncertu, dirigent Michal Dworzyński z Poľska sa nemôže dostať na Slovensko. Na večernom koncerte ho zastúpi mladý český dirigent Jakub Klecker. Ohrozená je aj účasť a účinkovanie ďalších sólistov podujatia. Najväčší problém je dopraviť hudobníkov z Francúzska. Nielenže odtiaľ rovnako nelietajú žiadne lietadlá, ale navyše štrajkovali vlakoví dopravcovia. Problém je preto kúpiť si lístok aj na iné dopravné prostriedky. Naozaj hrdinsky sa zachoval Emmanuel Ceysson, francúzsky harfista. Keďže lietadlá nelietajú, tak pocestuje z Paríža nočným vlakom bez spacieho vozňa. Po príchode na Slovensko pôjde rovno na koncertné pódium. Organizátori sa v týchto chvíľach snažia dopraviť hudobníkov inými dopravnými prostriedkami, aby zásah sopky skomplikoval iba uvádzací koncert. Väčšine hudobníkom sa podarilo vybaviť alternatívnu dopravu, no pre niektorých budú musieť poslať autá.
Festival začína dnes 19. apríla a končí sa v sobotu 24. apríla. Počas šiestich koncertných večerov budú pred nadšeným publikom excelovať umelci z 11 európskych krajín, ktorí sú víťazmi najprestížnejších a najväčších svetových interpretačných súťaží. Spomedzi mladých slovenských talentov sa na festivale predstaví Dalibor Karvay, či operné divy Adriana Kučerová a Terézia Kružliaková. Úspech a plná sála sa predpokladá aj na záverečnom koncerte festivalu. Pred zrakmi žilinského publika bude hrať Petrohradský komorný orchester s fenomenálnym ruským trubkárom Sergejom Nakarianovom. Ten je svojím interpretačným umením a technickým zvládnutím nástroja prirovnávaný k legendárnemu Armstrongovi.
Počas šiestich koncertných večerov je pre Žilinčanov a návštevníkov festivalového mesta pripravených 5 orchestrálnych koncertov, 1 komorný orchester a 1 koncert laureátov Súťaží slovenských konzervatoristov. Pestré zastúpenie nástrojov a hudobných odborov – klavír, husle, harfa, fagot, trubka, violončelo, sláčikové kvarteto, klavírne trio, vokálni sólisti, dirigenti – a nádherná hudba v podaní skutočných majstrov, to je to, čo vari najlepšie charakterizuje toto kultúrne podujatie.