ZMAJKOVIČOVÁ: Smer-SD je zodpovedná, nie populistická strana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zmajkovicova
Renata Zmajkovičová vyhlásila vojnu bilbordom pri cestách. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

O čom bude snem Smeru-SD v sobotu?

Zhodnotíme predchádzajúce obdobie, výsledky volieb, ktoré boli pre Smer viac ako priaznivé. Budeme hovoriť aj o spoločenskej a hospodárskej situácii, ktorá dnes nie je v našom štáte ľahká.

Ten úspech vo voľbách bol neodškriepiteľný.

Úspech vo voľbách je záväzok. Výsledok volieb sme prijali s pokorou a preto sme aj pri vstupe do vlády ponúkali ďalším parlamentným stranám účasť vo vláde. Strany, ktoré sú dnes v opozícii to odmietli ale my sa nebojíme tohto záväzku. Preto sme chceli vyhrať voľby, aby sme vrátili ľuďom istoty. Na sneme teda zhodnotíme výsledky volieb a to, čo sme za prvý polrok vo vláde dosiahli.

Čo je podľa vás devíza Smeru, že dokázal osloviť ľudí tak, aby výsledky volieb boli také jednoznačné?

Smer – sociálna demokracia bol prvou stranou, ktorá aj po účasti vo vláde, posilnila svoje postavenie. Zvyčajne býva, že politické strany, ktoré sú vo vláde, musia robiť rôzne opatrenia a v preferenciách idú nižšie ako vstupovali do volebného obdobia. Smer posilnila tiež rôznorodá vláda Ivety Radičovej. Bolo tiež veľmi dôležité, že Smer má vybudované štruktúry. To je devíza Smeru – sociálna demokracia. Stále komunikuje so štruktúrami, ale nielen s ľuďmi, ktorí pracujú v Smere – sociálna demokracia, s našimi členmi, ale hlavne s našimi voličmi a s občanmi. To znamená, že nie sme iba tesne pred voľbami vo volebnej kampani, ale aj počas vládnutia. Toto je devíza Smeru, dobrá komunikácia.

Spomenuli ste istoty, majú ich dnes ľudia? Opozícia tvrdí, že nie, skôr naopak.

Ja by som im protirečila. Návrh štátneho rozpočtu pripravilo ministerstvo financií tak, aby sa deficit verejných financií dostal pod 3% HDP. Slovensko tým jasne dáva celej EÚ najavo, že aj v takých ťažkých časoch, aké nás na budúci rok čakajú, sme zodpovednou krajinou, ktorá vie hospodáriť. Museli sme prijať aj nepopulárne opatrenia – zvýšenie dane právnickým osobám z 19 na 23 %, obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v prípade živnostníkov, či zavedenie 25 % dane z príjmu v prípade fyzických osôb s nadštandardným príjmom – bolo to však nevyhnutné vzhľadom na udržanie verejných financií a deficitu. SMER-SD vyslal jasný signál, že je zodpovednou politickou stranou a odpovedal tak všetkým neprajníkom, ktorí nás obviňovali z populizmu.

Pietna spomienka na Slovenské národné povstanie
Foto: SITA/Diana Černáková

Na sneme má Smer oznámiť svojich kandidátov na županov. Vo viacerých krajoch mená už sú známe, ale v Trnave, kde ste krajskou šéfkou, nie.

Na krajskej rade sme už o možnom kandidátovi hovorili. Chceme ho oficiálne predstaviť 8. decembra. Smer-SD má dnes županov v štyroch krajoch, v troch krajoch, aj v Trnavskom boli zvolení kandidáti s podporou Smeru. Bola by som rada, ak by Smer svoje postavenie na budúci rok posilnil aspoň o jeden kraj.

Veríte, že to bude práve Trnava?

Ak idete do volieb, tak nemôžete ísť s tým, že prehráte. Každý ide do volieb s tým, aby vyhral. V tejto chvíli to nie je o tom s akým menom prídeme. Je to hlavne o tom, ako si predstavujeme, aby vyzeral samosprávny kraj, a ako sa má riadiť.

Budete hľadať pre svojho kandidáta podporu medzi inými stranami?

Začali sme rozhovory s politickými stranami, ktoré pôsobia v regióne. Máme záujem rokovať so všetkými politickými stranami a hľadať podporu. Ale hlavne hľadať podporu pre smerovanie v  Trnavskom kraji. Pôjde o to, či sa vieme zhodnúť na tom, čo bude prioritou pre samosprávny kraj.

Smer dnes môže byť rád, akú má opozíciu.

Smer – sociálna demokracia sa nepotrebuje zaoberať opozíciou. Máme oveľa dôležitejšie témy. Opozícia u nás je naozaj viditeľne rozštiepená a neschopná akokoľvek vzájomne spolupracovať, hoci aj na veciach, ktoré by pre ňu mohli byť pozitívne. V stranách prebiehajú mocenské boje, ktoré sa odrážajú na nejednotnosti v komunikácii, či neschopnosti spolupracovať medzi sebou. Otázkou je, ktorá z pravicových strán je dnes lídrom pravice a či vôbec niektorá z nich takýmto lídrom v budúcnosti bude.

Neobávali ste sa, že opozícia môže byť tvrdá, pretože v poslaneckom pléne sedí množstvo bývalých ministrov, ktorí majú veľa politických skúseností, vedia ako rezorty fungovali, smerovali a teda že ich kritika z tohto hľadiska môže byť dosť tvrdá? Zatiaľ však neprichádza.

Neprichádza preto, lebo rezorty nefungovali dobre. Takže nemôžu a ani nemajú čo kritizovať, keď dnes Smer – sociálna demokracia musí po nich naprávať mnohé veci.

Renata zmajkovicova
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Pred dvomi týždňami chcela opozícia využiť legitímny prostriedok politického opozičného boja, chcela zvolať parlamentné schôdze. Chcela mať dve, nemala ani jednu. Ako ste vnímali tento pokus a prečo jej Smer nevyhovel?

Je to legitímny nástroj opozície zvolávať mimoriadne schôdze. Národná rada Slovenskej republiky má slúžiť na riešenie akútnych  situácií  krajiny a nie na  traumatizovanie občanov  kauzou, ktorú  nie je možné vyriešiť jediným zasadaním. Ak sa vie o  dlhodobom a pretrvávajúcom probléme týkajúcom sa nízkej dôveryhodnosti justície, je povinnosťou každého poslanca predkladať konkrétne návrhy na riešenie a nie iba zasadať a konštatovať, aký je daný stav. Otázka kvalitného výkonu v súdnictve  a  prokuratúre  sa nachádza aj v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2012 – 2016, potrebuje určitý časový priestor na riešenie aktuálnych problémov a  jedna schôdze NR SR nemôže priniesť očakávaný výsledok.

Podľa Vás je dobre, keď práve takýto rezort ako je spravodlivosť spravuje nestraník? Je to výhoda?

Nikto nemôže hovoriť, že rezort je riadený silne politicky. Nie je to politická nominácia. To je záruka, že ministerstvo je apolitické.

Štátny rozpočet bude parlament prerokovávať na decembrovej schôdzi. Bude mať podporu tento návrh aj v poslaneckom klube Smeru-SD? Poslanci v parlamente vždy menili vládny návrh a snažili sa ho prispôsobiť regionálnym záujmom.

Na vedení strany, aj na predsedníctve, sme veľmi intenzívne diskutovali o rozpočte. Poslanci poznajú návrh rozpočtu. V tejto chvíli nie je možné, hoci akokoľvek by sme z regiónov chceli, čokoľvek regionálne presadiť. V tejto chvíli sa na to treba pozerať z pohľadu politickej zodpovednosti a zodpovednosti vládnucej strany. Takže teraz tie regionálne záujmy musia ísť bokom.

Poďme na inú tému. Žien je v politike stále málo. Ťažko sa presadí žena medzi mužmi?

Áno, ale každý priestor je pre ženu prirodzený, aj politika. Politika je úplne prirodzený priestor, pretože žena má empatiu Myslím si, že je to najmä o vôli žien byť v politike. Ak je žena vzdelaná, schopná, pracovitá, má odvahu a je pripravená vzdať sa svojho súkromia, času a energie v prospech svojho poslania – pretože politika je najmä poslanie – v tom prípade si myslím, že má dvere otvorené. Dokonca si ani nemyslím, že by ženy političky boli v očiach verejnosti vnímané menej dôveryhodne ako muži politici.

Renáta Zmajkovičová
Foto: SITA/Nina Bednáriková

A ako je to v Smere?

Sme rovnocennými súpermi mužov. V Smere majú ženy rovnaký priestor ako muži.

Jedna z vašich tém, ktorým sa venujete, sú sluchovo postihnutí.

Úlohou ale aj povinnosťou každej modernej spoločnosti je, aby ľudia so zdravotným znevýhodnením mali rovnaké práva, právo na dôstojnosť, rovnaké zaobchádzanie, princíp rovnosti príležitosti sluchovo znevýhodnených v oblasti vzdelávania, zamestnanosti, možnosť začleniť sa do spoločnosti a žiť bežným spôsobom života. Ja som mala obidvoch starých rodičov nepočujúcich, tak som sa rozhodla, ale nielen kvôli tomu, že im chcem pomáhať. Sluchovo znevýhodnení majú veľké srdce a mohli by sme sa od nich veľa učiť. Pre mňa sú veľkou inšpiráciou a tiež vzorom.

Sú potrebné aj nejaké legislatívne zmeny, ktoré by im pomohli?

Treba sa postarať o to, aby audiovizuálne diela boli zabezpečené titulkami pre sluchovo postihnutých. Titulky by mali byť otvorené alebo skryté, ktoré sa objavia len pri zadaní v požiadavke menu. Je potrebné zvážiť, či povinnosť titulkovania by sa mala vzťahovať iba na slovenské audiovizuálne diela alebo na všetky audiovizuálne diela distribuované na Slovensku. Titulkovanie audiovizuálnych diel by bolo významným prvkom a obrovským prínosom pre občana so sluchovým postihnutím pri zmierňovaní a odstraňovaní jeho najťažších životných bariér – komunikačnej a informačnej.

Keď ste viedli parlamentnú schôdzu, viackrát ste schladzovali poslancov. Sú problémom niektoré prejavy poslancov?

Už v roku 2006 som hovorila o kultúre prejavu v parlamente, čo je veľmi dôležité, pretože sme príkladom pre mladú generáciu, ale aj pre našich voličov. Ako keby sa teraz táto kultúra vytrácala. Dokonca sa vytráca v rozprave úcta poslancov voči sebe. Samozrejme, že sme opozícia a koalícia a politické názory sú teda rozdielne, preto iskry v parlamente môžu byť, ale v medziach slušnosti. Verbálny prejav sa nedá zadefinovať napríklad v Rokovacom poriadku.

Existujú rozličné názory na rozhodnutie vládneho zámeru o zlučovaní zdravotných poisťovní.

Pluralitný systém nenaplnil očakávanie, ktoré sa do neho vkladali. Existujúci názor, že zdravotné poisťovne majú všetky vlastnosti komerčných poisťovní a teda poistné príspevky poistencov sú majetkom akcionárov. To znamená, že hlavným cieľom činností zdravotných poisťovní je dosahovanie zisku s nárokom akcionárov na jeho voľné použitie. To všetko vyplýva z nesprávneho výkladu postavenia zdravotných poisťovní v systéme verejného zdravotného poistenia. Zdravie je to najcennejšie čo máme, zdravie však nie je tovar a preto k nemu tak pristupujme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Renáta Zmajkovičová
Firmy a inštitúcie SMER-SD