BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku si treba podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej začať hovoriť pravdu o tom, že stav korupcie v justícii nie je dobrý. Takto vníma aj výsledky nedávneho prieskumu Barometer korupcie 2010, prezentovaného Transparency international Slovensko, v ktorom až 45 percent respondentov označilo súdy za najskorumpovanejšiu inštitúciu. Tieto výsledky podľa Žitňanskej aj sudcov nabádajú k tomu, aby „prestali klamať samých seba a nahovárať si, že ten stav je nebodaj lepši a len v úvodzovkách zlí politici kazia meno justície“.
Ministerku výsledky prieskumu síce netešia, ale na druhej strane podľa jej slov opodstatňujú kroky, ktoré v rezorte robí. Za opatrenia, ktoré eliminujú aj potenciálne riziko korupcie, považuje dôraz na náhodné prideľovanie prípadov sudcom. „Dôraz na otvorenie výberových konaní, na transparentné zverejňovanie súdnych rozhodnutí ďalšie plány, ako je nahrávanie súdnych pojednávaní, to sú kroky, ktoré priestor pre korupciu zužujú,“ dodala Žitňanská, lebo keď sudca vie, že jeho rozhodnutie bude zverejnené a je počas pojednávania nahrávaný, „samozrejme sa musí správať iným spôsobom, ako keď sa dnes všetko deje za zavretými dverami“.
Skutočnosť, že odhalených prípadov korupcie v justícii nie je veľa, podľa Žitňanskej pramení z toho, že v uzavretom prostredí sa ťažko odhaľuje. „Hlavným dôvodom, prečo sa nedarí odhaliť korupciu aj tam, kde je tušená, je to, že ani tí, čo dávajú úplatok, spravidla nie sú ochotní to nahlásiť a nie sú ochotní spolupracovať s políciou,“ myslí si Žitňanská. Podľa jej slov tu platí istý „začarovaný kruh“, lebo ak verejnosť nedôveruje napríklad polícii, prokuratúre a súdom, tak potom ani takéto prípady nenahlasuje. Ak sa dôveru justície podarí zvýšiť, môžu aj oni nabrať odvahu a tieto prípady nahlasovať. Treba však aj uvažovať nad tým, ako týmto ľuďom poskytnúť ochranu, tvrdí Žitňanská.