ŽILINA 24. júla (WEBNOVINY) – Vyššie cestovné v prímestskej doprave v Žilinskom kraji budú od 1. augusta platiť aj seniori. Občania starší ako 70 rokov za cestu od 25 do 50 kilometrov zaplatia dokonca trikrát viac ako doteraz, doposiaľ platili 20 centov za každých začatých 50 kilometrov, po novom budú platiť už 30 centov za každých začatých 25 kilometrov. Rovnaké cestovné zaplatia aj ľudia vo veku 65 až 70 rokov, ktorí majú zvýhodnené cestovanie cez víkendy, sviatky a počas pracovných dní od 16:00 do polnoci. Bežné i zľavnené cestovné platené v hotovosti sa od augusta zvýši o 5 až 10 centov v závislosti od tarifného pásma, používanie dopravnej karty zníži cenu lístka o 7 centov.
„Pri úprave cestovného sme brali do úvahy, že až 88 percent všetkých cestujúcich cestuje v prvých šiestich tarifných pásmach do 20 kilometrov. Kraj v ťažkej finančnej situácii pre výpadok daňových príjmov nechce prenášať pri zmene cestovného veľké finančné zaťaženie na obyvateľov, a preto sme zachovali najväčšie benefity cestujúcim práve v týchto šiestich pásmach,“ uviedol predseda žilinskej krajskej samosprávy Juraj Blanár. Zľavy na cestovnom kraj ponechal deťom do 15 rokov, študentom, držiteľom preukazov ŤZP, ich sprievodcom a rodičom cestujúcim na návštevu za zdravotne postihnutým dieťaťom. Ťažko zdravotne postihnuté osoby, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP-S budú od augusta platiť menej, za každých začatých 25 km zaplatia iba 5 centov. Lacnejšie budú cestovať aj deti v kočíkoch, doposiaľ platili rodičia za dieťa v kočíku od 35 centov vyššie podľa jednotlivých pásiem, jednoduchší systém počíta s cenou lístka 5 centov na každých začatých 25 kilometrov. Nový cenník cestovného prímestskej dopravy v Žilinskom kraji je zverejnený na webovej stránke kraja.
Zvýšenie cestovného je podľa žilinskej krajskej samosprávy logickým dôsledkom enormného výpadku príjmov z podielových daní a narastajúcich dlhov voči SAD. Podľa predsedu kraja ani drahšie cestovné nebude stačiť na dlhy samosprávy voči dopravným spoločnostiam. „Toto by nám malo do rozpočtu priniesť za rok asi od 1,9 do 2,3 milióna eur, čo samozrejme ale nepostačuje na to, aby sme dokázali zvládnuť naše dlžoby voči SAD. Preto musím konštatovať, že samosprávne kraje sú v súčasnosti na finančnom bode mrazu a bez pomoci štátu sa dostaneme do kolapsovej situácie tak, ako je to v prípade obcí a miest,“ povedal Blanár, podľa ktorého kraj dlhuje žilinskej a liptovskej SAD od konca roka 2008 spolu 7,5 milióna eur.
SITA