Podpredseda Národnej rady SR poverený výkonom právomocí predsedu parlamentu Peter Žiga v piatok prijal predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky Miloša Vystrčila.
Na stretnutí v priestoroch historickej budovy Národnej rady hovorili o bilaterálnych vzťahoch, spolupráci na úrovni parlamentov, ale aj energetike. Bilaterálne vzťahy obaja ústavní činitelia považujú za kľúčové a nadštandardné.
Dlhodobý bratský vzťah
„S pánom predsedom českého senátu sme skonštatovali, že Slovenská republika a Česká republika dlhodobo nažívajú v doslova bratskom vzťahu a na tom nič nechceme meniť. Nepovýšime akékoľvek osobné alebo politické názory nad vzťahy, ktoré medzi našimi krajinami panujú a naďalej sa rozvíjajú,“ uviedol Peter Žiga.
Vystrčil doplnil, že si opäť potvrdili, že naše krajiny sú previazané a riešime podobné problémy. „Bez ohľadu na politiku je naším spoločným cieľom a povinnosťou komunikovať a hľadať riešenia,“ skonštatoval.
Dolinková mala podľa opozície odstúpiť už dávno. Liberáli vyzývajú prezidenta, aby prijal jej demisiu (video)
Ústrednou témou diskusie bola spolupráca medzi parlamentmi Slovenskej republiky a Českej republiky, ktorú obaja ústavní činitelia ocenili a označili ju ako profesionálnu a nadštandardnú.
„Neustále hľadáme možnosti spolupráce medzi slovenským parlamentom, českou snemovňou a českým senátom, a to najmä v oblastiach, ktoré sú z dlhodobého hľadiska veľmi zaujímavé,“ povedal Žiga.
Inšpirácia pre vlády
V tejto súvislosti predsedu českého senátu informoval, že Národná rada SR vo štvrtok schválila parlamentnú skupina priateľstva s Českou republikou. To umožní zintenzívniť bilaterálne rokovania medzi jednotlivými parlamentnými výbormi.
„Naším cieľom je rozvíjať stretnutia na úrovni odborných skupín výborov, a to najmä v témach, ktoré máme ako krajiny otvorené. Ide napríklad o otázky bezpečnosti, oblasť energetiky, vedeckých projektov či otázky súvisiace so situáciou na Ukrajine,“ dodal Žiga.
Koaličný zákon o mimovládkach je horší ako ten v Maďarsku, upozorňuje Progresívne Slovensko, štátu hrozí pokuta
Vystrčila teší, že spolupráca medzi parlamentmi sa rozšíri aj na digitalizáciu, verejné financie či zdravotníctvo.
Obaja ústavní činitelia veria, že i keď parlamenty nemajú exekutívnu právomoc, práve rokovania medzi parlamentmi oboch krajín môžu byť inšpiráciou pre predstaviteľov slovenskej a českej vlády.
Energetická kríza
Témou rokovania bolo aj to, akým spôsobom sa Slovensko a Česká republika pripravia na prípadnú energetickú krízu počas zimy v súvislosti s odstavením tranzitu plynu či dodávkami elektrickej energie cez Ukrajinu.
„Napriek tomu, že tieto otázky rieši vláda, my ako parlament sme pripravení prijímať príslušnú legislatívu,“ povedal Žiga.
V tejto súvislosti podpredseda Národnej rady SR informoval predsedu českého senátu, že slovenská vláda sa v pondelok stretne s ukrajinskou vládou v Mukačeve, kde práve tieto otázky budú jednou z tém rokovania.