Ženy by vraj po užití potratovej tabletky mohli vykrvácať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská by mala podľa poslanca NR SR Ivana Uhliarika (KDH) využiť svoje kompetencie a zabezpečiť, aby sa potratové tabletky nedostali na slovenský trh.

Ako uviedol v stredu Uhliarik pre agentúru SITA, napriek registrácii sa tieto tabletky zatiaľ na náš trh dostať nemôžu a v prípade, že by ich lekár použil, prekročil by zákon o interrupciách, pretože nie je k ich používaniu napísaná vyhláška ministerstva zdravotníctva.

„Ak ministerstvo túto vyhlášku neurobí, tabletka sa používať nemôže. Zároveň kategorizačná komisia nemusí takejto tabletke určiť cenu, čím nebude môcť prísť na trh. Ministerka má však aj právo veta a teda nemusí podpísať produkt, čím mu zabráni dostať sa na slovenský trh,“ povedal Uhliarik.

Podľa Uhliarika možno Slovensko nemalo inú možnosť ako uvedené tabletky zaregistrovať, ale možno nemusela ich registrácia podľa neho prebehnúť tak rýchlo a tak potichu.

Tabletka sa mohla dostať na slovenský trh

Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Ján Viazanička

„Ak by sme túto tému pred Vianocami a v januári neotvorili, takáto tabletka by sa potichu objavila na slovenskom trhu,“ zdôraznil.

Zároveň upozornil, že keď ide o štandardný potrat alebo interrupciu chirurgickou metódou, tak sa vykoná v zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára.

„Akákoľvek komplikácia je minimalizovaná. Nebezpečenstvo tabletky je v tom, že nastane masívne krvácanie a vypudenie plodu a celej sliznice maternice. Ak aj tabletku žena užije pod dohľadom lekára, tým, že účinok má do 36 hodín, žena ide domov, kde môže vykrvácať. Je to proti zákonu o interrupciách, pretože nie je celý čas počas interrupcie pod dohľadom lekára. Podaním tabletky sa môže poškodiť život a zdravie ženy,“ povedal poslanec KDH.

Uhliarik odmieta tvrdenia, že tabletka poškodzuje zdravie ženy menej ako chirurgická interrupcia. „Princíp je rovnaký. Či tak urobíte nasilu alebo chemicky, negatívne účinky, či už emocionálne, alebo bolestivé sú rovnaké. Teda má to rovnaké účinky,“ dodal.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv registroval koncom roka 2012 dva prípravky, ktorých cieľom je spôsobiť umelé prerušenie tehotenstva medikamentóznym spôsobom.

Ministerstvo zmenu vyhlášky nepripravuje

Rezort zdravotníctva nepripravuje žiadnu zmenu vyhlášky, ktorá rieši umelé ukončenie tehotenstva. Na Slovensku je legálny iba mechanický potrat v zdravotníckom zariadení, informuje o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková.

Ďalej upozorňuje, že európska registrácia potratových tabletiek ešte neznamená, že sa u nás môžu aj predávať. Reaguje na dnešné vyhlásenia občianskeho združenia Fórum života, ktoré žiada od ministerky Zuzany Zvolenskej, aby zrušila registráciu preparátov vyvolávajúcich umelé prerušenie tehotenstva.

„V súčasnosti vyhláška nepozná chemické prerušenie tehotenstva, takže pokiaľ by tento liek lekár predpísal, dopustil by sa porušenia zákona,“ vysvetľuje Čižmáriková. Ak by výrobcovia tabletiek chceli vstúpiť na slovenský trh, museli by o to požiadať kategorizačnú komisiu, ktorá sa touto žiadosťou musí zaoberať. Rezort v súčasnosti nemá informácie o tom, že by mal výrobca týchto tabletiek záujem o vstup na náš trh.

Fórum života žiada zrušenie registrácie potratových tabletiek

Fórum života vyzýva ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby zrušila registráciu potratových tabletiek. Podľa predstaviteľov občianskeho združenia vykonal Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) registráciu preparátov na konci roka 2012 v rozpore so zákonom a bez verejnej diskusie.

Ako na tlačovejej konferencii povedali podpredseda združenia Marek Michalčík, právnik Martin Dilong a bioetička Eva Grey, nie je možné, aby sa ministerka zbavila odbornej, etickej a politickej zodpovednosti.

Slovensko podľa Dilongovho tvrdenia nevyužilo možnosť, ktorú mu ponúka smernica o humánnych liekoch odmietnuť registráciu potratových alebo antikoncepčných tabletiek. Právnik preto považuje za zavádzajúce tvrdenia ministerstva zdravotníctva, že ak niečo na európskej úrovni registruje Európska lieková agentúra, je to automaticky registrované vo všetkých krajinách.

Chemický potrat podľa neho nie je možný ani v zmysle slovenskej legislatívy. Zákon z roku 1986 o umelom prerušení tehotenstva ukladá povinnosť vykonať potrat v zdravotníckom zariadení. Vyhlášky z nasledujúcich rokov bližšie špecifikujú, že potrat je zákrok, ktorý sa smie vykonať len v zdravotníckom zariadení pri celkovej anestéze. Pri tabletkách teda podľa neho vzniká vážne podozrenie, že by došlo k trestnému činu nedovoleného prerušenia tehotenstva podľa Trestného zákona.

Chemický potrat sa vykonáva kombináciou dvoch látok. Podľa Grey sprevádzajú takéto prerušenie tehotenstva silné a bolestivé kŕče a krvácanie, ktoré trvá aj dvanásť dní. Pri zákroku môžu vzniknúť vážne komplikácie, vysvetľuje.

Fínsky prieskum preukázal, že pätnásť percent žien po ňom malo také silné krvácanie, po ktorom bol nevyhnutný ďalší lekársky zákrok. Zhruba u šiestich percent žien nedošlo vôbec k potrateniu plodu, a tak či tak sa museli podrobiť chirurgickému zákroku. Chemický potrat nie je pre ženu ani šetrnejší ani bezpečnejší, myslí si bioetička.

Právnik tvrdí, že teraz sa naskytujú dve možnosti, ako znemožniť ich predaj na trhu. Buď je možné zrušiť registráciu, napríklad podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, alebo je možnosť neuviesť túto tabletku na trh.

„Toto je plne v kompetencii ministerstva zdravotníctva, respektíve jemu podriadených orgánov,“ hovorí. Pokiaľ je tabletka zaregistrovaná na ŠÚKL a na trhu sa neobjaví dlhšie ako tri roky, tak sa jej registrácia končí zo zákona. Samotná registrácia tiež nie je dôvodom na to, aby sa preparát alebo tabletka predávali.

Na to je ešte potrebné schváliť cenový výber a na ministerstve zdravotníctva kategorizačnú komisiu. Na konci všetkého je podpis ministerky. Proti registrácii preparátov sa ohradilo už aj Kresťanskodemokratické hnutie a Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku. Michalčík nevylučuje, že sa mimovládne organizácie v tejto téme spoja. Pripustil aj protestné akcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMartin DilongZuzana Zvolenská