„Cieľom akcie je povedať verejnosti, že medzi mladými sú podobne zmýšľajúci ľudia, ako sme my, a upozorniť vznikajúcu vládu na to, že vo volebnom programe nejaké tie body o tom boli, a títo ľudia dbajú na to, aby boli dodržané,“ uviedol jeden z organizátorov Vladimír Horváth. Dekriminalizácia marihuany je téma, ktorá ľudí zaujíma, ktorej sa treba venovať a netreba ju odsúvať na vedľajšiu koľaj, povedal Horváth. Organizátor uviedol, že sa im podarilo nadviazať priamy kontakt so stranou Sloboda a Solidarita, ktorá má vo volebnom programe dekriminalizáciu marihuany. „Prostredníctvom nich by sme chceli pretlačiť tému do parlamentu,“ povedal a dodal, že táto cesta je schodnejšia, lebo občianske petície a demonštrácie sú politikom viac-menej ukradnuté. „V legislatívnej úprave máme jasný pohľad na vec, ide nám o dekriminalizáciu marihuany. To znamená, že naša konkrétna predstava je, aby držba marihuany pre vlastnú potrebu nebola klasifikovaná ako trestný čin, ale ako priestupok,“ povedal Horváth. Myslí si, že tolerované množstvo by mohlo byť od dvoch do piatich gramov.
Akcia bola avizovaná ako pochod cez centrum Starého Mesta, ale nakoniec sa organizátori rozhodli pochod skrátiť a na Námestie slobody sa rozhodli prejsť popri Prezidentskej záhrade. Na Námestí slobody už bolo rozložené pódium a stánky s výrobkami z konope a s občerstvením. Podľa Horvátha sa na akciu poskladali ľudia, ktorí ju organizovali a prívrženci myšlienky dekriminalizácie. „Všetko to išlo z vrecka fyzických osôb organizátorov,“ povedal Horváth a náklady odhadol na 800 eur. Strana SaS poskytla na akciu pódium. Na ňom medzi rečníkmi vystúpil aj člen SaS Pavol Matlovič. Podľa neho akciu SaS oficiálne nepodporila. „Som tu z osobnej iniciatívy. Považujem svojím spôsobom za povinnosť prísť podporiť túto akciu, keďže dekriminalizácia je našou témou,“ povedal Matlovič. Dodal, že pôvodne sem mal prísť aj budúci poslanec strany Stanislav Fořt, ktorý je v SaS zodpovedný za otázku osobných slobôd. „Mal ale pracovné povinnosti,“ vysvetlil neúčasť Fořta jeho kolega. Matlovič pripustil, že téma dekriminalizácie by mohla byť pri koaličnom vyjednávaní protipólom k otázke prijatia Vatikánskej zmluvy, ktorú chce otvoriť KDH.
Na pokojný priebeh akcie dohliadalo podľa hovorcu bratislavskej polície Františka Peczára asi 220 policajtov. Boli medzi nimi i ťažkoodenci i dopravní policajti. So štátnou políciou spolupracovali aj mestskí policajti. Polícia predviedla počas akcie sedem osôb. „Dve osoby za držanie chladnej zbrane, jedna za podporu a propagáciu hnutí potláčajúcich menšiny a štyri osoby na zistenie totožnosti,“ povedal Peczár. Podľa neho policajti dohliadajú aj na to, či niekto z demonštrantov neužíva omamné či psychotropné látky, medzi ktoré marihuana patrí. Dodal, že policajti budú mať zvýšený výkon služby aj večer, keď v jednom z bratislavských klubov sa má uskutočniť after-party. „Budeme monitorovať až do úplného skončenia tejto akcie,“ povedal. Polícia podľa neho celú akciu vyhodnotí nasledujúci deň.
SITA