Zásoby liekov na Slovensku sa zmenšujú, chýbajú zákony

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
lieky

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) sa domnieva, že súčasná situácia, kedy sa začínajú stenčovať zásoby niektorých druhov liekov, je aj dôsledkom chýbajúcej legislatívy, ktorá by upravovala súbežné vývozy liekov.

Asociácia sa takejto úpravy domáhala aj pri medzirezortnom pripomienkovom konaní k zákonu o liekoch. Ministerstvo zdravotníctva SR však túto pripomienku neakceptovalo.

Súbežné dovozy liekov pritom zákon definuje presne. „Množia sa správy, že spotreba niektorých typov liekov dramaticky rastie, čo nemôže mať žiadny iný dôvod ako ten, že prichádza k reexportom do zahraničia,“ povedal riaditeľ SAFS pre vonkajšie vzťahy Štefan Mesároš.

Vývoz ohrozuje farmaceutické firmy

Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

Niektorí členovia podľa neho potvrdili, že medzi distribútormi evidujú záujem o nákupy niektorých liečiv, ktoré chcú následne vyviesť do zahraničia.

Pokiaľ by tento trend pokračoval, ohrození môžu byť podľa asociácie nielen pacienti, ale nakoniec aj farmaceutické firmy.

Tie hodnotia tento stav ako dlhodobo neudržateľný aj z toho dôvodu, že zákon tvrdo postihuje absenciu lieku na pultoch lekární, kde takýto liek môže byť vyradený z evidencie už po 15 dňoch, kedy nie je dostupný.

„My nevieme kontrolovať potenciálne obchody medzi lekárňami a distribútormi a môže sa nám stať, že naše lieky zmiznú z pultov bez našej viny a my budeme sankcionovaní. To je len ďalší dôkaz absurdnosti stavu, kedy naše zákony súbežné vývozy liekov neupravujú,“ uzavrel Mesároš.

Chýbajúcu evidenciu vývozu liekov kritizovala v utorok aj Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Reexport je pritom podľa nej dôsledkom zníženia cien liekov na Slovensku na úroveň druhej najnižšej ceny v Európskej únii.

Na Slovensku už chýbajú niektoré lieky

Nízke ceny liekov totiž podporujú ich vývoz do zahraničia, čo môže spôsobiť ich nedostatok pre slovenských pacientov. Niektoré lieky chýbajú údajne už teraz, nie je to však možné hodnoverne dokázať, keďže chýba evidencia vývozu.

Ministerstvo zdravotníctva SR ešte v utorok reagovalo, že neplánuje zaviesť žiaden mechanizmus na reexport liekov. „Máme za to, že by išlo o porušenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v ktorej je okrem iného aj problematika voľného pohybu tovaru. Ide o jeden z najzákladnejších dokumentov upravujúcich chod únie. Farmaceutické spoločnosti sami regulujú reexport liekov, ministerstvo nepredpokladá jeho výrazné zvýšenie,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať