Ministerstvo zdravotníctva chce opäť meniť zákon o liekoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
lieky

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Zákon o liekoch, ktorý platí dva mesiace, čakajú možno zmeny.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do pripomienkového konania jeho viac ako 50-stranovú novelu. Odôvodňuje to nutnosťou prebrať smernicu Európskej únie.

„Ďalším cieľom je spresniť ustanovenia vzťahujúce sa na marketingové aktivity, pretože počas implementácie nového zákona sa identifikovali rozdielne prístupy k ich realizácii v praxi,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

Osud novely je však neistý, platiť by mala od 21. júla tohto roka, v marci však Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby. Zámerom rezortu je pritom podľa jeho hovorkyne schválenie návrhu vo vláde ešte pred voľbami.

Aktuálne zákon zakazuje výrobcom, ako aj veľkodistribútorom, lekárňam a držiteľom registrácie priamo alebo prostredníctvom tretej osoby financovať, sponzorovať alebo inak nepriamo podporovať podujatie zdravotníkovi a zdravotníkovi sa na takomto podujatí zúčastňovať.

Lieky, ktoré nie sú na predpis

Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

Výnimku tvoria akcie určené výhradne na odborné a vedecké účely alebo vzdelávanie. Novela však takúto výnimku rozširuje aj na tzv. propagačné podujatia. Tie definuje ako „širokej verejnosti určené kultúrne, spoločenské, športové, verejnoprospešné, nadačné alebo osvetové podujatie, ktoré môže byť zamerané aj na podporu alebo ocenenie zdravotníckych pracovníkov“. Výrobca bude taktiež môcť po novom ponúkať vzorky liekov, pomôcok alebo dietetických potravín, ktoré nie sú na predpis.

Zmeny by mali nastať aj pri zdanení „výhod“ pre poskytovateľov. V súčasnosti sa dane platia z každého peňažného aj nepeňažného plnenia, ktoré zdravotník prijal od výrobcu, veľkodistribútora, držiteľa registrácie alebo prostredníctvom tretej osoby. Novela však predpokladá, že nepeňažné plnenie, ktoré tieto subjekty dajú poskytovateľom na účasť na odbornom podujatí, budú od dane oslobodené.

„Zámerom je, aby úhrada nákladov na odbornom podujatí (napríklad cestovné, registrácia, ubytovanie) bola oslobodená od dane. Ide predovšetkým o vedecké kongresy, odborné semináre, ak tam zdravotnícki pracovníci majú aktívnu účasť, teda vystúpia napríklad s odbornou prednáškou, vystúpením alebo príspevkom,“ vysvetľuje ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR