BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Zamestnanosť v priemysle sa v apríli medziročne zvýšila o 2,1 percenta. Vzrástla tak siedmy mesiac po sebe.
Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, v apríli v porovnaní s aprílom 2013 vzrástla zamestnanosť v informačných a komunikačných činnostiach o 8 percent, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,8 percenta, vo veľkoobchode o 7,3 percenta, vo vybraných trhových službách o 7 percenta a v ubytovaní o 5,7 percenta.
Počet zamestnaných osôb klesol v predaji a oprave motorových vozidiel o 2 percenta, v doprave a skladovaní o 1,3 percenta, a v maloobchode a v stavebníctve zhodne o 0,1 percenta.
V priemere za štyri mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013 vzrástla zamestnanosť v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,1 percenta, vo veľkoobchode o 7,4 percenta, v ubytovaní o 6 percent, vo vybraných trhových službách o 5,8 percenta, v informačných a komunikačných činnostiach o 5,3 percenta a v priemysle o 1,7 percenta.
Klesla v predaji a oprave motorových vozidiel o 2 percenta, doprave a skladovaní o 1 percenta, maloobchode o 0,4 percenta a v stavebníctve o 0,2 percenta.
Tržby v slovenskom priemysle po ôsmich mesiacoch nepretržitého rastu v apríli znova klesli. Podľa údajov Štatistického úradu SR boli totiž medziročne nižšie o 1,4 %, kým v marci rástli o 3 %. Stál za tým predovšetkým pokles tržieb v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5 % a v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, v odpadoch a v službách odstraňovania odpadov o 1,6 %. Tieto poklesy nedokázal vykompenzovať ani medziročný rast tržieb v samotnej priemyselnej výrobe o 1 % a v ťažbe a dobývaní o 3,8 %. V medzimesačnom porovnaní v apríli oproti marcu tržby v priemysle stúpli o 3,5 %.
Z odvetví priemyselnej výroby, ktoré sa najviac podieľali na celkovom medziročnom poklese tržieb, najvýznamnejšie zníženie bolo najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 10,5 %, vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,2 %, vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 2,6 % a vo výrobe drevených a papierových výrobkov a v tlači o 2,4 %. Tržby vzrástli hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 7,7 % a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 5,9 %.
Z ďalších odvetví hospodárstva si naopak pozitívny príspevok opäť pripísalo stavebníctvo. Tržby sektora totiž medziročne druhý raz v tomto roku vzrástli, a to o 1,1 %. Medzimesačne to znamenalo nárast o 0,4 %. Tržby v doprave a skladovaní oproti aprílu 2013 vzrástli o 15,1 % pri medzimesačnom náraste o 0,6 %. Tržby v informačných a komunikačných činnostiach po marcovom poklese znova vzrástli. V porovnaní s aprílom 2013 sa zvýšili o 5,2 %, čo znamenalo medzimesačný nárast o 1,6 %. Medziročný rast tržieb vo vybraných trhových službách sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalil. Oproti aprílu 2013 sa celkové tržby zvýšili o 4,9 % a oproti marcu tohto roka boli vyššie o 1,3 %.
V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka tak tržby v priemysle medziročne vzrástli o 2,6 %. Tržby stavebných subjektov sa naopak znížili o 0,3 % a v doprave a skladovaní tržby medziročne vzrástli až o 10,5 %. V období od januára do konca apríla tohto roka rástli tržby aj v sektore informačných a komunikačných činností o 3,9 % a takisto vo vybraných trhových službách, kde boli tržby vyššie o 4,6 %.