Zákon o verejnom obstarávaní je nebezpečný, tvrdí Žitňanská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zitnanska
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská považuje za dôležité, aby Harabina v kandidatúre nepodporili Smer ani minister Borec. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vrátil parlamentu prezident SR, je podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej neúčinná, zbytočná a nebezpečná, preto strana podporí v NR SR pripomienky prezidenta, ale nie zákon ako celok.

Ako povedala Žitňanská v pondelok novinárom, novela nerieši problém schránkových firiem. Je len marketingovým ťahom.

Vláda má pripraviť nový zákon, tvrdí Žitňanská

Podľa Žitňanskej je novela zbytočná, pretože vláda má pripraviť nový zákon, aby sa neriešila účasť schránkových firiem len vo verejnom obstarávaní, ale aj akékoľvek poskytovanie verejných zdrojov schránkovým firmám.

„Je vôľa do konca marca takýto zákon predložiť,“ uviedla. Zákon je podľa nej aj nebezpečný, pretože prešiel návrh poslanca Smeru-SD Maroša Kondróta, ktorý umožňuje nerobiť verejné súťaže, ak ide o slovenské predsedníctvo v EÚ. „Nie je to mimoriadna udalosť a preto nie je dôvod, aby sa obchádzali transparentné metódy verejného obstarávania,“ konštatovala.

Andrej Kiska zákon vrátil

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý vrátil zákon parlamentu, v odôvodnení uviedol, že víta každú iniciatívu, ktorá sa po odhalení podozrivých nákupov v slovenských nemocniciach snaží chrániť verejné financie a obmedziť obchodovanie s neprehľadnými „schránkovými“ firmami. Prijaté opatrenia v regulácii verejného obstarávania však podľa neho musia byť účinné a musia byť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, medzinárodnými záväzkami SR a právom Európskej únie.

Podľa hlavy štátu schválený zákon o verejnom obstarávaní tieto podmienky nespĺňa. Spôsob, akým sa snaží vylúčiť účasť „schránkových“ firiem z verejného obstarávania, nie je podľa jeho názoru v súlade s Ústavou SR a právom Európskej únie. „Sami navrhovatelia pritom pripustili, že zákon bude neúčinný. Nezabráni, aby tendre vyhrávali firmy s utajenými majiteľmi, keďže vyžaduje len odkrytie formálnych vlastníkov. Preto prezident navrhol parlamentu zákon upraviť,“ informovala Kancelária prezidenta SR.

Novela mala byť účinná pôvodne od januára 2015

Podľa v decembri schváleného zákona by sa na verejných obstarávaniach mohli zúčastňovať len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou.

O verejné zákazky sa podľa novely nebudú môcť uchádzať firmy so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nich majú účasť 10 percent a viac, ani firmy, v ktorých majú uvedený podiel fyzické osoby s bydliskom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať takúto účasť.

Prístup k verejnému obstarávaniu majú mať zakázaný aj firmy, v ktorých majú verejní funkcionári podiel 10 percent a viac. Novela mala byť účinná pôvodne od 1. januára 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie Most-Híd