Zákon o strategických podnikoch parlament schválil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
nrsr

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Firmy v konkurze, ktoré vláda označí za strategické, bude môcť kúpiť štát. Poslanci totiž vo štvrtok schválili návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností. Podľa zákona, ktorý má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia a účinný má byť do konca budúceho roka, môže pritom vláda za strategickú spoločnosť označiť firmu, ktorá je v konkurze, je dôležitá na ochranu zdravia, pre bezpečnosť štátu a riadny chod hospodárstva a má viac ako 500 zamestnancov alebo pôsobí v sieťových odvetviach.

Návrh zákona, ktorý počas dvoch dní prerokúvania v parlamente stihol prejsť výraznými zmenami, však v pléne čelil spŕške kritiky zo strany opozičných poslancov. Podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica ide totiž iba o nepriamu novelu konkurzného zákona. „Považujem za prejav mimoriadnej trúfalosti, že minister hospodárstva prišiel s takýmto návrhom do parlamentu, ale nezaloženej na odborných argumentoch,“ vyhlásil. Narážal na to, že v stredu predložený návrh, ktorá schválila vláda, „mal asi jeden a pol strany a sedem paragrafov, nový má asi jedenásť strán.“ Lipšic je presvedčený, že takýto zákon bude spôsobovať problémy a považuje ho za nelogický.

Ivan Štefanec z SDKÚ-DS označil návrh zákona za pokus o znárodnenie. „Je mi ľúto, že dvadsať rokov po revolúcii prichádza vláda s takýmito praktikami,“ povedal. Podľa jeho straníckej kolegyne Lucie Žitňanskej je neprijateľné prijímať takýto dôležitý zákon v skrátenom legislatívnom konaní a „počas druhého čítania ho zmeniť na iný.“ Ako podotkla, z toho nemôže vzísť dobrá právna úprava. Súhlasí s Lipšicom, že ide o nepriamu novelu konkurzného zákona a jeho prijatie prinesie množstvo problémov a súdnych konaní.

Nezaradený poslanec Zsolt Simon označil návrh ako „zákon zoštátnenia súkromných spoločností.“ Podľa neho je tragikomické, keď kabinet chce ozdravovať vytunelované podniky. „Táto vláda vehementne vyhlasuje, že nepodporuje privatizáciu. Keď kúpite spoločnosť v konkurznom konaní a ponúknete ho na predaj, podľa mňa to je privatizácia,“ dodal. „Chcem vás slušne požiadať, aby ste nešli touto cestou. Stiahnite to, nechajte to tak,“ vyzval ministra Ľubomíra Jahnátka, ktorý návrh predložil, poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš.

Predkladateľ návrhu, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, však kritiku opozície naďalej odmieta. Tvrdí, že cieľom zákona v žiadnom prípade nie je znárodňovanie ale snaha o udržanie pracovných miest v krízou ohrozených podnikoch strategického významu. Príprava zákona pritom vyplynula zo situácie v Nováckych chemických závodoch, ktoré dostala kartelová pokuta od Európskej komisie do existenčných problémov a ohrozených je tak niekoľko stoviek pracovných miest.

Opatrenia tohto zákona sa majú podľa schváleného znenia uplatňovať iba na zmiernenie krízovej ekonomickej situácie strategických spoločností a vplyvov hospodárskej krízy. Návrhy na rozhodnutie o strategickom význame obchodnej spoločnosti bude môcť podávať „príslušný minister“.

Schválený zákon tiež zavádza povinnosť správcu konkurznej podstaty ponúknuť predaj firmy, ktorú vláda označí za strategickú, štátu, za cenu určenú na základe ponukového konania. Ak však nie je možné určiť cenu na základe ponukového konania, má určiť cenu znalec tak, ako to predpokladalo pôvodné znenie návrhu zákona. Štát má pri týchto ponukách pritom zastupovať Fond národného majetku SR.

Zákon takisto zavádza možnosti štátu ponúknuť prevzatú spoločnosť na predaj novému vlastníkovi na základe obchodnej verejnej súťaže, ak pominú dôvody opatrení tohto zákona. „Slovenská republika má záujem o zmenu vlastníctva k strategickej spoločnosti len na obdobie, kým sa dosiahne konsolidácia strategickej spoločnosti,“ uviedol gestorský hospodársky parlamentný výbor v návrhu.

Podľa tohto zákona pritom správcovi konkurznej podstaty strategickej spoločnosti vyplýva okrem povinností z konkurzného zákona aj povinnosť zabezpečiť, „aby nedošlo k neodôvodnenému hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.“ Vláda bude môcť o strategickom význame spoločnosti rozhodnúť najneskôr do zasadnutia prvej schôdze veriteľov tejto spoločnosti.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecĽubomír JahnátekStanislav JanišZsolt Simon