Zadržali podozrivého, v Belgicku hrozí ďalší útok (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teror v Bruseli: Výbuchy otriasli letiskom a metrom
Belgická polícia počas stredajšieho zásahu v jednom z domov Anderlechte. (23. marec 2016. Foto: SITA/AP

BRUSEL 23. marca (WebNoviny.sk) – V Belgicku sa v stredu začal trojdňový štátny smútok za obete teroristických útokov v Bruseli. Ich pamiatku si v stredu napoludnie v belgickej metropole uctili minútou ticha.

Ľudia vyjadrili aj solidaritu pozostalým po obetiach a zraneným pri troch explóziách, ktoré otriasli odletovou halou letiska Zaventem a stanicou metra Maelbeek, nachádzajúcou sa v centre belgickej metropoly neďaleko sídiel európskych inštitúcií.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Pietne zhromaždenia sa konali na viacerých miestach Bruselu i krajiny. Kráľ Filip s kráľovnou Matildou a premiér Charles Michel vzdali v stredu hold obetiam a zraneným na námestí Roberta Schumana v centre Bruselu. Kráľovský pár predtým v Erazmovej nemocnici v Anderlechte navštívil niekoľko osôb, ktoré pri útokoch utrpeli zranenia, a vyjadril podporu lekárom a zdravotníkom. Popoludní majú naplánovanú podobnú návštevu vo vojenskej nemocnici kráľovnej Astrid v meste Neder-over-Heembeek.

Belgická polícia už identifikovala aj atentátnikov – útočili bratia Khalid a Brahim Bakraouiovci, ktorí však netvorili jedno komando. Tretím mužom je Najim Laachraou, po ktorom najprv vyhlásili pátranie, ale napokon sa zistilo, že sa odpálil na letisku.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Hlavné bruselské letisko Zaventem zostane uzavreté najmenej do soboty. Belgický federálny prokurátor Frederic Van Leeuw na tlačovej konferencii v Bruseli potvrdil, že počas pátrania po osobách podozrivých zo spáchania atentátov v Bruseli v stredu polícia zatkla jednu osobu. Uviedol, že v útoku na letisku Zaventem prišli o život dvaja teroristi. Jedného z nich sa podarilo identifikovať na základe odtlačkov prstov ako 29-ročného Ibrahima Bakraouiho. Druhý samovražedný atentátnik zatiaľ identifikovaný nie je. Muž v klobúku a svetlej bunde, známy z fotografie zverejnenej v médiách, je stále na úteku. „Zložil veľkú tašku a potom, (ešte) pred explóziami odišiel,“ vysvetlil prokurátor. Na letisku sa nenašla žiadna zbraň. Samovražedným atentátnikom na stanici metra Maelbeek je Khalid Bakraoui, 27-ročný brat spomínaného Ibrahima, vyhlásil prokurátor. Dodal, že úrady ponechali v platnosti štvrtý, najvyšší stupeň pohotovosti pre hrozbu teroristického útoku. „Hrozba útoku je stále reálna,“ zaznelo na tlačovej konferencii.

Utorkové útoky v Bruseli si vyžiadali 31 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Prihlásila sa k nim extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

ONLINE REPORTÁŽ

– sme ukončili o 22:15, ďakujeme za pozornosť

>>>

Študent či žena z Peru, identifikovali obete útoku v Bruseli

>>>

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) vycvičila najmenej 400 útočníkov a poslala ich do Európy podnikať teroristické útoky. Tlačovej agentúre AP to povedali nemenovaní bezpečnostní predstavitelia.

>>>

Belgické ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v stredu aktualizované údaje o obetiach utorňajších bombových útokov v metropole Brusel. Dva výbuchy na medzinárodnom letisku Zaventem a jeden v stanici metra Maelbeek si vyžiadali celkovo životy 31 civilistov a zranili 300 ďalších ľudí. V nemocničnej starostlivosti ostáva stále 150 ľudí. Oznámila to belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková, na ktorú sa odvoláva spravodajská stanica BBC. Pri incidentoch zomreli aj traja útočiaci samovražední atentátnici.

>>>

Belgická tajná služba dostala podľa informácií internetového vydania izraelského denníka Haarec konkrétne varovania pred teroristickými útokmi v Bruseli. Informované mali byť aj tajné služby iných západných štátov. Haarec však priniesol túto informáciu bez uvedenia akéhokoľvek konkrétneho zdroja.

Podľa izraelského médiá belgické bezpečnostné zložky s veľkou pravdepodobnosťou vedeli, že v blízkej budúcnosti sú plánované útoky na letisku a zrejme aj v metre. Napriek konkrétnym varovaniam tajných služieb boli však bezpečnostné opatrenia v sídelnom meste Európskej únie nedostatočné. Ako ďalej napísal Haarec vo svojom materiáli, doterajšie poznatky naznačujú, že bruselské útoky naplánovali v bašte extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii, v meste Rakka.

>>>

Belgický kráľovský pár – kráľ Filip a kráľovná Mathilda – navštívil medzinárodné letisko Zaventem v Bruseli, ktoré sa v utorok ráno stalo dejiskom teroristického útoku. Prvý pár Belgického kráľovstva sa tam stretol so záchranármi a osobne im poďakoval za nasadenie a profesionálnu prácu. Kráľ Filip a kráľovná Mathilda, ktorí predtým navštívili i jednu z miestnych nemocníc, kde sú hospitalizovaní zranení po utorkových útokoch na letisku a v stanici metra Maelbeek, nechýbal ani pri minúte ticha v sídle Európskej komisie. Práve tam si v spoločnosti predsedu belgickej vlády Charlesa Michela i francúzskeho premiéra Manuela Vallsa uctili obete útokov.

>>>

Jedného z podozrivých v prípade utorňajších teroristických útokov v Bruseli zatkli vlani v júni v Turecku a následne ho v júli deportovali do Belgicka. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa jeho slov však belgické orgány tohto muža napriek varovaniu Turecka prepustili. „Belgicko ho prepustilo napriek varovaniu, že ide o zahraničného teroristického bojovníka,“ povedal Erdogan. Muža, ktorého nemenoval, podľa neho zatkli vlani v júni v juhotureckej provincii Gaziantep, Ankara ho deportovala 14. júla.

>>>

USA pôjdu agresívne po Islamskom štáte, tvrdí Barack Obama

>>>

Európska únia je vo vojne, tvrdí francúzsky premiér Valls

>>>

Minútou ticha si v stredu nemecká vláda v úvode pravidelného týždňového zasadnutia uctila pamiatku obetí utorňajších bombových útokov v belgickej metropole Brusel, píše agentúra AP. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti potvrdilo, že medzi 270 zranenými je niekoľko Nemcov vrátane jednej vážne zranenej osoby. Rezort viac podrobností neposkytol.

>>>

Samovraždený atentátnici z letiska mali na ľavej ruke čiernu rukavicu. Belgické médiá špekulujú, že v nej alebo pod ňou v ruke držali detonátor.

>>>

Atentátnik z Bruselu zanechal testament, našli ho v počítači.

>>>

V súvislosti s teroristickými útokmi v Belgicku ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí neregistruje žiadne nové informácie o obetiach alebo zranených občanoch SR. Ako informoval rezort, sú v stálom kontakte s miestnymi úradmi. Konzulárne informačné centrum registruje len priebežný, nie zvýšený záujem o dianie v Belgicku. Občania SR sa najčastejšie zaujímali, či môžu cestovať, alebo majú rušiť plánované dovolenky. V ojedinelých prípadoch sa pýtali na príbuzných, ale neskôr spätne telefonovali, že sa so svojimi blízkymi skontaktovali a sú v poriadku, informoval ďalej tlačový odbor ministerstva.

>>>

Pápež František sa v stredu spoločne s tisíckami veriacich zhromaždených na Námestí svätého Petra modlil za obete teroristických útokov Bruseli. Na konci pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne vyjadril svoju spoluúčasť s „drahým belgickým ľudom“ a vyzval zhromaždených pútnikov a turistov, aby spolu s ním zotrvali v tichej modlitbe obete výbuchov na bruselskom letisku a v metre. Hlava katolíckej cirkvi tiež apelovala na „všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa spojili v jednomyseľnom odsúdení“ útokov, ktoré podľa Františka zanechali po sebe len smrť, hrôzu a zármutok.

>>>

Zamestnanci firmy Bruxelles Propreté, ktorá sa stará o čistotu ulíc belgickej metropoly, objavili počítač so „zaujímavým obsahom súvisiacim s Dáišom“, čo je arabská skratka pre extrémistickú organizáciu Islamský štát, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za útok v Bruseli. Polícia počítač odovzdala protiteroristickej jednotke súdnej polície v Bruseli.

>>>

Holandská vláda sa v stredu rozhodla dočasne zatvoriť svoj generálny konzulát v tureckom Istanbule z dôvodu „možnej teroristickej hrozby“. Súčasne odporučila občanom Holandska nachádzajúcich sa v Istanbule, aby sa nezdržiavali v okolí konzulátu.

>>>

Belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková v stredu informovala, že pri utorkových atentátoch v Bruseli zahynulo „okolo 31 ľudí a 260 ich bolo zranených“. Podľa belgického ministra zahraničných vecí Didiera Reyndersa má jeho rezort poznatky, že v Bruseli zahynuli alebo boli zranení ľudia najmenej 40 národností.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice Radio 1 ministerka pripustila, že počet obetí sa môže zvýšiť vzhľadom na to, že zranenia mnohých ľudí sú vážne. Uviedla tiež, že pokračuje identifikácia ľudí, ktorí prišli o život alebo boli pri výbuchoch zranení – a je veľmi náročná.

Dodala však, že momentálne je prvoradý zdravotný stav zranených, nie zisťovanie ich totožnosti. „Mnohí zo zranených sú v umelom spánku, zatiaľ čo iní sú vo veľmi vážnom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ vysvetlila De Blocková, podľa ktorej je identifikácia „neľahká aj preto, že mnohí zranení sú cudzinci“. Podľa televízie RTBF sa patológom podarilo identifikovať prvé dve z obetí útokov. Smrť svojich dvoch občianok už oficiálne potvrdili napríklad Peru a Maroko.

>>>

Nedávne aktivity teroristov súvisiace s útokmi v Bruseli

>>>

Kľúčovou postavou pri vyšetrovaní utorkových útokov v Bruseli je taxikár, ktorý v utorok skoro ráno na letisku Zaventem viezol jednu časť komanda samovražedných atentátnikov.

>>>

Obete a zranení v útokoch v Bruseli sú najmenej 40-tich národností.

>>>

Belgický minister vnútra Jan Jambon v stredu oznámil v Bruseli už nevyhlásia ďalšie mimoriadne bezpečnostné opatrenia okrem už platných. „Myslím, že musíme zostať chladnokrvní a pokojní a kontrolovať situáciu,“ spresnil. Jambon v rozhovore pre televíziu RTBF vyhlásil, že útoky v Bruseli sa začali pripravovať zrejme dávno pred tým, ako polícia minulý týždeň v piatok dolapila Salaha Abdeslama, hľadaného v súvislosti s vlaňajšími atentátmi v Paríži.

V rozhovore minister vyhlásil, že po útokoch v Bruseli je presvedčený o nutnosti pokračovať v boji proti extrémizmu a teroristom, „ktorí útočia na základné hodnoty našej spoločnosti“. Súčasne vyjadril údiv nad závermi zahraničnej tlače, ktorá Brusel označila za slabé miesto boja s terorizmom v Európe. „Skutočne tomu nerozumiem,“ uviedol minister pre RTBF a poukázal napríklad na vlaňajšiu protiteroristickú operáciu vo Verviers či na nedávne chytenie Salaha Abdeslama. „Všetci ho hľadali, my sme ho chytili. Odsúdili sme teroristov, boli sme prví v Európe,“ upozornil.

Pripomenul, že v Belgicku momentálne platí najvyšší stupeň pohotovosti pred teroristickými útokmi. „Robíme, čo treba. Vždy hovorím, že stopercentnú záruku na bezpečnosť nemôže dať nikto, ale my pokračujeme v boji“.

>>>

Tretím mužom, ktorý je podozrivý zo spáchania atentátov v Bruseli, je Najim Laachraoui, ktorý je stále na úteku.

>>>

Identifikovali páchateľov útokov na bruselskom letisku, samovražední atentátnici boli bratia, ktorí však netvorili jedno komando. Druhým samovražedným atentátnikom z letiska má byť Najim Laachraoui

>>>

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil zvýšený stupeň teroristického ohrozenia

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles MichelRecep Tayyip ErdoganRobert KaliňákTayyip Erdogan