Teror v Bruseli: Výbuchy otriasli letiskom a metrom (online)

Teror v Bruseli: Výbuchy otriasli letiskom a metrom
Letiskom Zaventem v Bruseli v utorok krátko pred 08.00 h SEČ otriasli najmenej dve explózie. Očití svedkovia lokalizovali miesto explózie do odletovej haly, kde sa registrujú cestujúci na medzinárodné lety, najmä do USA. Cestujúcich z letiska evakuovali autobusmi. Brusel, 22. marca 2016. Foto: SITA/AP

BRUSEL 22. marca (WebNoviny.sk) – Najmenej 34 mŕtvych a približne 250 zranených si v utorok vyžiadali tri výbuchy v belgickej metropole Brusel. Podľa federálnej prokuratúry v Bruseli išlo o teroristické útoky. Medzi obeťami ani zranenými nie sú podľa aktuálnych informácií nijakí Slováci. K útokom sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Dve explózie, ktoré okolo 08.00 h SEČ otriasli odletovou halou bruselského medzinárodného letiska Zaventem, zabili podľa belgického ministerstva zdravotníctva minimálne 11 osôb. Podľa belgických úradov na letisku zabíjal najmenej jeden samovražedný atentátnik. Belgické médiá uviedli, že v odletovej hale sa našlo viacero zbraní vrátane útočnej pušky kalašnikov. Niekoľkí očití svedkovia uviedli, že pred výbuchmi na letisku začuli streľbu a výkriky v arabčine.

ONLINE REPORTÁŽ

– sme ukončili o 22:30, ďakujeme za pozornosť

>>>

Česká vláda potvrdila vyhlásenie prvého stupňa teroristického ohrozenia v krajine. Členovia českej vlády odsúhlasili súčasne aj nasadenie 550 vojakov v činnej službe, ktorí by mali posilniť policajné hliadky v Prahe a ďalších väčších mestách, na letiskách, ako aj pri ochrane strategických objektov, diplomatických zastupiteľstiev vybraných štátov a pamätných miest, a to po obdobie dvoch mesiacov. Zintenzívnenie bezpečnostných opatrení sa bude týkať aj miest, na ktorých sa zhromažďuje väčší počet ľudí, napríklad dejísk športových a kultúrnych podujatí.

>>>

Ani jedna „konkrétna dôveryhodná“ informácia tajných služieb nenasvedčuje tomu, že by sa v Spojených štátoch chystali útoky podobné tým, aké sa odohrali v Bruseli, vyhlásil americký minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť napriek tomu podľa neho v rámci preventívnych opatrení zvýšilo kontroly a bezpečnostné opatrenia na hlavných amerických letiskách, vlakových tratiach a dopravných uzloch po celej krajine.

>>>

Sýrske vedenie označilo bombové útoky v Bruseli za nevyhnutný dôsledok zlej politiky a tolerancie k terorizmu, pričom vyzvalo na spoločný boj proti tomuto fenoménu. Zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorý cituje štátna tlačová služba SANA, v tejto súvislosti vyčítal určitým krajinám, že „opisujú teroristické skupiny ako umiernené“, informuje agentúra Reuters.

>>>

Pri domovej prehliadke v bruselskej štvrti Schaerbeek sa našlo výbušné zariadenie obsahujúce okrem iného klince. Vyšetrovatelia ďalej zhabali chemické látky a vlajku extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Belgická polícia uskutočnila v utorok razie a prehliadky na viacerých miestach v Bruseli.

>>>

Európske dominanty na počesť obetí z Bruselu v utorok žiaria vo farbách belgickej trikolóry —> FOTO

>>>

Na letisku v Bruseli boli tri bomby, poslednú zneškodnili policajti, jedna obsahovala aj klince.

Vlajky na Prezidentskom paláci stiahli na pol žrde
Foto: SITA/Marko Erd

>>>

Taliansko nezvýši doterajší druhý najvyšší stupeň. Minister vnútra Angelino Alfano po zasadnutí Rady pre národnú bezpečnosť v Ríme uviedol, že zvýšenie na maximálny tretí stupeň umožňuje iba útok, ku ktorému by došlo na území Talianska. Šéf rezortu vnútra súčasne uviedol, že došlo k posilneniu ochrany potenciálnych terčov útokov, ako aj ochrany územia krajiny v celoštátnej relácii.

>>>

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že jej krajina bude spolupracovať s Belgickom v snahe vypátrať a potrestať zodpovedné osoby. Zároveň oznámila, že vláda prerokuje dôsledky týchto udalostí pre Nemecko na stredajšom zasadnutí. Podľa Merkelovej bude Nemecko s belgickými bezpečnostnými orgánmi všemožne spolupracovať, aby boli nájdení, určení a potrestaní vinníci.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere po dnešných teroristických útokoch v Belgicku oznámil sprísnenie bezpečnostných opatrení „v oblasti kritickej infraštruktúry“ Nemecka, ako aj pozdĺž nemeckých hraníc s Belgickom, Francúzskom a Holandskom.

>>>

Európsky parlament zvýšil stupeň ohrozenia na „oranžový“ a posilnil bezpečnosť v úzkej spolupráci s belgickými úradmi.

>>>

Akékoľvek cynické zneužívanie teroristických útokov politikmi, ktorí úmyselne šíria paniku a strach, odmieta Islamská nadácia na Slovensku. Nadácia vyjadruje úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí dnešného teroristického útoku v Bruseli. Zároveň rezolútne odsudzuje akékoľvek násilie páchané voči nevinným civilistom, ktorého svedkami sme v rôznych častiach sveta fakticky dennodenne. Tunis, Ankara, Istanbul a dnes Brusel sú len niektoré z množstva miest, v ktorých tento mesiac zbabelo zabíjali teroristi – stúpenci ideológie strachu a nenávisti.

>>>

Veľká Británia sprísňuje kontroly na svojich štátnych hraniciach. Zintenzívnenie sa prejaví väčším počtom pohraničníkov v službe a zvýšením počtu kontrolovaných motorových vozidiel. Stupeň varovania pred teroristickou hrozbou zostane však na Britských ostrovoch nezmenený, teda druhý najvyšší, čo zodpovedá popisu, že teroristický útok je veľmi pravdepodobný. Veľká Británia nie je súčasťou schengenského priestoru a na nej hraniciach sa tak pohyb kontroluje permanentne.

>>>

Islamský štát pôvodne nemal v úmysle zaútočiť v Bruseli, ale zmenil plány. Údajne má ďalších troch samovražedných útočníkov, korí spáchajú ďalší útok.

MZVaEZ aktualizuje CO pre Belgicko https://t.co/ALaY3UrYA6. V dôsledku udalostí v Bruseli dochádza k obmedzeniu dopravy aj vo Francúzsku.— Slovakia MFA (@SlovakiaMFA) 22. marca 2016

>>>

Médiá priniesli fotografie podozrivých z útokov.

>>>

V Bruseli útočil Islamský štát, zverejnil svoje stanovisko.

>>>

Moslimovia na Slovensku sú šokovaní útokmi v Bruseli. Islam jednoznačne akékoľvek násilie odmieta, každý, kto tvrdí, že takto činí v mene Boha, klame, uvádza sa vo vyhlásení Islamského centra v Bratislave.

>>>

Americký prezident Barack Obama prisľúbil, že USA „spravia všetko, čo je potrebné“, aby pomohli Belgicku vydať spravodlivosti páchateľov dnešných teroristických útokov v belgickom hlavnom meste Brusel. Obama, ktorý je momentálne na trojdňovej historickej návšteve Kuby, zdôraznil, že Spojené štáty sú s Belgickom „súdržné“, čo sa týka odsúdenia „týchto ohavných útokov proti nevinným ľuďom“, informuje agentúra AP.

Podľa demokratickej kandidátky na nomináciu do amerických prezidentských volieb Hillary Clintonovej terorizmus napriek týmto udalostiam „neuspeje“. Bývalá prvá dáma zároveň vyzvala na solidaritu s európskymi spojencami Washingtonu. „Dnešné útoky iba posilnia naše odhodlanie stáť pri sebe ako spojenci a poraziť terorizmus a radikálny džihádizmus po celom svete,“ uviedla vo vyhlásení Clintonová, bývalá šéfka americkej diplomacie, ktorú cituje agentúra Reuters.

ÚTOK NA NAŠU SLOBODUBelgicko sa dnes stalo obeťou tragického teroristického útoku. Početné obete nás všetkých napĺňajú…Posted by Andrej Kiska on 22. marec 2016

>>>

Útoky v Bruseli odsúdila káhirská mešita al-Azhar, považovaná za najvyššiu autoritu sunnitského islamu. „Al-Azhar rozhodne odsudzuje tieto teroristické útoky. Tieto násilné nenávistné zločiny znesväcujú tolerantné učenie islamu,“ uvádza sa v komuniké. Al-Azhar vo svojom vyhlásení varovala, že „ak sa medzinárodné spoločenstvo nespojí a nebude čeliť tejto epidémii spoločne, (títo) zvrhlí neprestanú páchať svoje ohavné zločiny na nevinných ľuďoch“.

Zamestanci a rodina všetkých troch dipl. zastúpení SR v Bruseli sú v poriadku, BE úrady identifikujú obete a ranených, žiadajú trpezlivosť.— Slovakia MFA (@SlovakiaMFA) 22. marca 2016

>>>

Belgickú jadrovú elektráreň Tihange v reakcii na teroristické útoky v metropole Brusel neevakuovali. V správe na Twitteri to potvrdila spoločnosť Electrabel, prevádzkovateľ tohto jadrového zariadenia ležiaceho neďaleko hraníc s Nemeckom. „Evakuácia nebola, avšak ľudia, ktorých v objekte nutne netreba, majú povolené odísť,“ píše sa v odkaze na sociálnych sieťach. Belgická tlačová agentúra Belga predtým s odvolaním sa na správy od miestnej polície informovala o evakuácii jadrovej elektrárne Tihange, ktorá sa mala udiať v dôsledku bombových útokov v Bruseli.

>>>

Holandská polícia po bombových útokoch v susednom Belgicku zastavila dnes medzištátny vlak smerujúci z Bruselu do Amsterdamu, aby z preventívnych dôvodov prekontrolovala súpravu a cestujúcich. K zastaveniu došlo iba jednu zastávku pred amsterdamským letiskom Schiphol.

>>>

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders uviedol, že prebieha vyšetrovanie útokov, pričom vyslovil obavy, že viacerí ich páchatelia by mohli byť na úteku.

V súvislosti so zverejnením správ o prebiehajúcej policajnej operácii dnes belgická federálna prokuratúra požiadala médiá, aby sa zdržali informovania o policajnom pátraní.

Teror v Bruseli: Výbuchy otriasli letiskom a metrom
Foto: SITA/AP

>>>

Vlajky pred sídlom Európskeho parlamentu sú spustené na pol žrde.

>>>

Svetoví lídri odsúdili teroristické útoky v Bruseli.

Dnes som chcela letieť domov. Letom o 10,10. Musela som ešte ostať tu. V Bruseli. Vybuchla odletová hala. Je fajn… https://t.co/GGy2fYOZF3— Monika Flašíková-B (@MonikaFlaBenova) 22. marca 2016

>>>

Šéf ukrajinskej tajnej služby nevylúčil za útokmi v Bruseli „ruskú stopu“, Rusi sú pobúrení.

>>>

Slovensko aktivovalo bezpečnostné opatrenia, ktoré sa spustili aj po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015.

>>>

Belgický premiér Charles Michel odsúdil útoky v Bruseli ako „zaslepené, násilné a zbabelé“. Utorok označil za čierny deň belgických dejín. Na obyvateľov krajiny sa obrátil s výzvou zachovať pokoj a prejaviť solidaritu. „Sme vystavení ťažkej skúške a musíme jej čeliť jednotní a solidárni,“ zdôraznil.

>>>

Solidaritu s Bruselom, jeho obyvateľmi i celým Belgickom prejavujú aj používatelia sociálnych sietí na internete. Hashtagy #Zaventem, #Maelbeek, či #PrayForBrussels zdieľalo v utorok dopoludnia najmenej 1,2 milióna užívateľov siete Twitter, uviedol webový portál Vigiglobe, ktorý monitoruje aktivity na sociálnych sieťach.

>>>

Eiffelova veža, ktorá je jednou z dominánt francúzskej metropoly, bude v utorok večer osvetlená vo farbách belgickej trikolóry. Paríž si takto uctí pamiatku obetí dnešných útokov v Bruseli a vyjadrí solidaritu pozostalým a celému belgickému národu.

>>>

Bratislavské letisko sprísňuje bezpečnostné opatrenia.

>>>

Po útokoch v Bruseli prijala SIS bezpečnostné opatrenia.

>>>

Ruský prezident Vladimir Putin označil útoky v Bruseli za „barbarské činy“, informoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Prezident rozhodne odsúdil tieto barbarské činy, vyjadril sústrasť belgickému ľudu a ubezpečil kráľa Filipa o absolútnej solidarite s Belgičanmi v týchto ťažkých hodinách,“ citovala Peskova agentúra Interfax. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo vysielaní televízie Rossija-24 povedala, že k teroristickým útokom viedla politika dvojakého metra. „Bohužiaľ, sme svedkami veľmi smutných výsledkov politiky dvojakého metra v tejto sfére… Nie je veľmi správne triediť teroristov na dobrých a zlých,“ povedala Zacharovová.

Doprava v Bruseli zastavená, úrady odporúčajú nepresúvať sa a komunikovať cez SMS a sociálne siete. Naši zamestnanci v Bruseli sú v poriadku— Slovakia MFA (@SlovakiaMFA) 22. marca 2016

Terrible news coming in from #Brussels #Zaventem airport attack. My most sincere condolences to all victims.— Eduard Kukan (@EduardKukan) 22. marca 2016

My thoughts with #Brussels and its citizens after these heinous attacks. Stay in a safe place, follow instructions of authorities— EP President (@EP_President) 22. marca 2016

>>>

Belgicko uravrelo hranice s Francúzskom.

Zpravy o utocich v Bruselu me hluboce zasahly.Strasny cin, ktery musi byt vysetren.Rad bych vyjadril uprimnou soustrast rodinam pozustalych.— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 22. marca 2016

>>>

Spoločnosť Eurostar v reakcii na výbuchy v Belgicku pozastavila železničné spojenie medzi Londýnom, Parížom a Bruselom cez Eurotunel popod Lamanšský prieliv. „V súčasnosti nepremávajú nijaké vlaky zo (stanice) Brusel Midi,“ oznámil Eurostar na Twitteri.

V reakcii na udalosti v Bruseli európske krajiny vrátane Británie, Holandska, Francúzska a Českej republiky sprísňujú bezpečnostné opatrenia predovšetkým na letiskách. Policajné hliadky boli posilnené na londýnskych letiskách Gatwick i Heathrow.

Holandsko zase sprísnilo bezpečnosť na letiskách v Amsterdame, Rotterdame a Eindhovene a zaviedlo striktné kontroly na štátnych hraniciach s Belgickom. Americké veľvyslanectvo v Bruseli vyzvalo občanov USA nachádzajúcich sa v belgickej metropole, aby zostali doma a necestovali mestskou dopravou.

>>>

Parížska policajná prefektúra nariadila posilniť vo francúzskej metropole ochranu letísk, železničných a autobusových staníc a prostriedkov verejnej dopravy. Polícia v utorok v Paríži uzavrela okolie železničnej stanice Gare du Nord. Na mieste pracujú pyrotechnici, informoval bez bližších podrobností spravodajca webového portálu Le Petit Journal.

All flights cancelled at #brusselsairport for the rest of the day. Avoid the surroundings of the airport >> https://t.co/cpd0hk1t9R— Brussels Airport (@BrusselsAirport) 22. marca 2016

I am shocked and concerned by the events in Brussels. We will do everything we can to help.— David Cameron (@David_Cameron) 22. marca 2016

>>>

Česká polícia po explóziách v Bruseli posilnila bezpečnostné opatrenia na všetkých medzinárodných letiskách na území ČR, ako aj v pražskom metre. Informoval o tom Český rozhlas. V rámci mimoriadnych opatrení na letiskách boli posilnené hliadky a vyslaní špecialisti na vyhľadávanie výbušnín. Zvýšená pozornosť bude venovaná leteckému spojeniu s Belgickom a Francúzskom. Pražské letisko v spojitosti s aktuálnou situáciou zatiaľ nepristúpilo k úpravám svojho letového plánu.

Viac policajtov by sa malo pohybovať aj v pražskom metre, kde sa budú preventívne vykonávať aj pyrotechnické kontroly. Český premiér Bohuslav Sobotka sa dnes v reakcii na udalosti v Bruseli stretne s ministrom vnútra a predstaviteľmi tajných služieb a polície. Hovorca policajného prezídia ČR zdôraznil, že v súčasnosti neexistujú informácie o tom, že by v súvislosti s výbuchmi v Belgicku hrozilo nejaké nebezpečenstvo aj v Českej republike. Rezort diplomacie ČR nemá zatiaľ nemal informácie o tom, že by medzi zabitými alebo zranenými v Bruseli boli i českí občania.

Na základě událostí v Bruselu policie zvyšuje bezpečnostní opatření. Ve 12 se k bezp. situaci sejdu s min.vnitra, zástupci služeb a policie.— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 22. marca 2016

>>>

Ministerstvo vnútra i Prezídium policajného zboru prijímajú pre udalosti v Bruseli mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Ako ďalej agentúru SITA informoval Petar Lazarov z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, do ulíc vyjde zvýšený počet policajtov, ktorí sa budú sústrediť najmä na dopravné uzly, letiská, autobusové a vlakové stanice po celom Slovensku. Posilnené budú podľa jeho slov policajné hliadky aj tam, kde je zvýšený pohyb ľudí, a teda napríklad v obchodných centrách.

>>>

Európska komisia vyzvala svojich zamestnancov, aby neopúšťali svoj úrad alebo sa ani nevydávali na cestu do práce.

K útoku došlo štyri dni po zadržaní hlavného strojcu parížskych útokov

K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama – predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov – pri protiteroristickej razii v Bruseli. Zdroj z belgickej polície pre korešpondenta agentúry TASS je predčasné spájať výbuchy z jeho zadržaním.

Abdeslama zadržali v bruselskej imigrantskej štvrti Molenbeek 18. marca. Belgický minister vnútra Jan Jambon v pondelok oznámil, že krajina je v stave vysokej pohotovosti v súvislosti s obavami, že za Abdeslamovo zadržanie by sa niekto mohol pokúsiť pomstiť. „Vieme, že odhalenie jednej (teroristickej) bunky… môže ďalšie primať k akcii. V tomto prípade sme si toho vedomí,“ dodal minister pre belgický rozhlas.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBohuslav SobotkaCharles MichelDavid CameronDmitrij PeskovEduard KukanLubomír Zaorálek