Zimomravosť môže signalizovať vážne zdravotné problémy. Farmaceutka radí, čo robiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
chlad v dome
Foto: ilustračné, www.shutterstock.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stav nazývaný zimomravosť, kedy človek cíti chlad aj vo vyhriatych priestoroch, môže byť následkom rôznych zdravotných problémov.

Ako vysvetľuje farmaceutka Lívia Peštová z lekárne Dr. Max vo Vranove nad Topľou, zimomravosť často súvisí s ochoreniami, nedostatkom vitamínov či minerálov alebo ako nežiaduci účinok niektorých liekov. Zimomravosť môže byť podľa farmaceutky spôsobená infekciou, aterosklerózou, anémiou, hypotyreózou alebo diabetom.

Strava bohatá na železo

Pri infekcii a zápaloch dochádza k vazokonstrikcii, ktorá spôsobuje zimnicu. V prípade aterosklerózy, kde sa tukové pláty ukladajú na stenách ciev, môže dôjsť k ischemickej chorobe dolných končatín, ktorá vyvoláva príznaky ako mravčenie alebo znížená citlivosť.

Riešenie zahŕňa pohybovú aktivitu a zdravú stravu. Rovnako dôležitá je vyvážená strava bohatá na železo, kyselinu listovú a vitamín B12, ktorá môže zabrániť anémii. Zimomravosť však môže byť aj nežiaducim účinkom liekov, ako sú betablokátory.

Dôležitý je aj pitný režim

Pri nedostatočnom príjme tekutín dochádza tiež k zhoršeniu prekrvenia končatín. Jedným z prejavov je zvýšené pociťovanie chladu. Aj preto je dôležité dodržiavať pitný režim,“ radí Peštová. Ak zimomravosť nie je spojená so závažnejším ochorením, môže pomôcť vrstvenie oblečenia, pitie teplých čajov či užívanie doplnkov výživy s obsahom Ginka dvojlaločného.

Vhodné je použitie bylinných gélov s obsahom výťažkov z borovice, nechtíka, pagaštanu konského, pomaranča či čili papričiek. Podobný účinok majú aj vodné liečebné metódy ako napríklad perličkový kúpeľ,“ uzatvára Peštová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať