Tento nedostatok neodstráni podľa zväzu ani prijatý inštitút doplnkových ordinačných hodín.
Pretrvávajúcim problémom ambulantného sektora je podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) nedostatok všeobecných lekárov i špecialistov a s tým súvisiace dlhé čakacie obdobia.
“Sme presvedčení, že tento nedostatok neodstráni ani prijatý inštitút doplnkových ordinačných hodín. Práca na ambulancii je pre lekárov neatraktívna a z ekonomického hľadiska nerentabilná. To je dôsledkom nesprávne nastavených platieb za výkony a financovanie sektora ako takého,“ zhodnotili zástupcovia ZAP pre agentúru SITA.
Chýba systémové riešenie financovania
Dofinancovanie zdravotníctva cez dočasne zvýšenú sadzbu za poistencov štátu koncom roka 2017 nie je podľa zväzu možné zo strany Ministerstva zdravotníctva SR považovať za systémový krok, ktorý by podfinancovanie sektora vyriešil.
Zväz dlhodobo poukazuje na nízku sadzbu za poistencov štátu, ako i na nesprávne manažovanie s prostriedkami verejného zdravotného poistenia zo strany zdravotných poisťovní, ktoré ich nehospodárne a neefektívne rozdeľujú medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
“Nízku cenu výkonov v nemocniciach považujeme okrem iného za jednu z príčin dlhodobého a opakovaného zadlžovania nemocníc,“ dodali zástupcovia zväzu.
ZAP sa stal podľa svojich zástupcov rovnocenným partnerom v rokovaniach nielen so zdravotnými poisťovňami.
“V roku 2017 sme sa aktívne zúčastňovali legislatívneho procesu prijatia úpravy ambulantnej pohotovostnej služby, obhliadky mŕtvych tiel i série stretnutí s ministrom zdravotníctva s lekármi po Slovensku k legislatívnemu návrhu z dielne MZ SR z februára 2017 na zavedenie doplnkových ordinačných hodín. V pôvodnej podobe ZAP tento návrh nepodporil,“ poznamenali ambulantní poskytovatelia.
Doplnkové hodiny kritizujú
Inštitút doplnkových ordinačných hodín, ktorý parlament odobril koncom tohto roka, vníma ZAP rovnako ako ten predchádzajúci za príliš preregulovaný.
“Myslíme si, že ambulantní poskytovatelia ho práve z tohto dôvodu využívať nebudú. Sankcie pre poskytovateľov za porušenie povinnosti vyplývajúce zo zavedenia doplnkových ordinačných hodín považujeme tiež za neprimerane vysoké,“ uviedol ZAP.
Ambulantní poskytovatelia na rokovaniach s ministerstvom opakovane namietali, že objednávanie pacientov sa stalo súčasťou zdravotného výkonu, avšak nikto nedefinoval cenu tejto administratívnej zložky zdravotného výkonu.
“Zdravotné poisťovne nezareagovali na zmenu legislatívy a odmietajú hradiť náklady spojené s objednávaním pacientov, ktoré nie sú súčasťou platieb za poskytovanie zdravotnej starostlivosti poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní,“ uzavrel ZAP.