Zaočkovanosť proti čiernemu kašľu, osýpkam a záškrtu v niektorých častiach Slovenska klesla pod 95 percent, čo je úroveň zabezpečujúca kolektívnu imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, kašel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko v posledných rokoch zaznamenáva mierne klesajúci trend zaočkovanosti v rámci povinného pravidelného očkovania detí. Zaočkovanosť proti čiernemu kašľu, osýpkam a záškrtu na Slovensku v niektorých krajoch či okresoch klesla pod 95 %, čo je úroveň zabezpečujúca kolektívnu imunitu. Vzhľadom k tomu nie je možné vylúčiť šírenie týchto ochorení na území Slovenska. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty a spôsobuje vážne záchvaty kašľa. Patrí k najzávažnejším ochoreniam detského veku. V prvom štádiu môže čierny kašeľ vyzerať ako prechladnutie. Príznakmi môže byť mierne zvýšená teplota, únava, nechutenstvo, nádcha, kýchanie a kašeľ. Pre čierny kašeľ sú typické nočné záchvaty dráždivého kašľa, ktorý môže trvať aj dva mesiace.

Závažný priebeh ochorenia

U detí do jedného roka môže mať dramatický priebeh. Záškrt je akútne infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje postihnutím horných dýchacích ciest a pri ťažkom priebehu môže dôjsť k poškodeniu nervov, čo spôsobuje ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Ochorenie máva často komplikovaný priebeh, a to najmä zápalom srdcového svalu, obrnou mäkkého podnebia, iných svalov a poškodením obličiek.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíri vzdušnou cestou, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.

Potreba doočkovania detí

Riziko šírenia a trvalého prenosu osýpok existuje najmä v oblastiach s vnímavou populáciou (nezaočkovanou populáciou, nedostatočne očkovanou populáciou, či populáciou, ktorá neprekonala osýpky). V roku 2023 výrazne vzrástol počet ochorení na osýpky na celom svete.

Vzhľadom na pokles zaočkovanosti druhou dávkou sa v nasledujúcich mesiacoch roka 2024 očakáva viac prípadov osýpok. Je preto nutné zamerať sa na doočkovanie detí, ktoré majú byť vzhľadom na svoj vek zaočkované, a udržanie vysokej miery zaočkovanosti.

„Zvýšené počty prípadov niektorých infekčných ochorení, ako je napríklad čierny kašeľ, sa zvyknú cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho trvá, kým počet vnímavých ľudí v populácii vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť. Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj osoby, u ktorých časom došlo k významnému poklesu ochranných protilátok,“ hovorí hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová. Epidemiologická situácia sa obvykle stabilizuje tým, že sa vnímavá populácia opätovne zmenší kombináciou očkovania a prekonania ochorenia.

Povinné pravidelné očkovania

Očkovania proti osýpkam, čiernemu kašľu, ako aj záškrtu sú v Slovenskej republike dlhodobo zaradené do povinného pravidelného očkovania detí a očkovacia látka je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Preočkovanie proti čiernemu kašľu a záškrtu je možné v dospelosti v rámci pravidelného očkovania proti tetanu. Úrad odporúča rodičom, ktorých deti neboli proti týmto ochoreniam očkované v rámci pravidelného povinného očkovania, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania.

„Súčasne odporúčame všeobecným lekárom pre deti a dorast, aby oslovili rodičov nezaočkovaných detí s cieľom zdôrazniť význam očkovania proti osýpkam, čiernemu kašľu a záškrtu,” uzavrela Červeňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tatiana Červeňová
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)