Financie z Európskej komisie v rámci Plánu obnovy by mohli dať slovenskému zdravotníctvu tú správnu „injekciu“, ktorú dlhodobo potrebuje. Najväčšia investícia, takmer miliarda eur, má padnúť na reštrukturalizáciu či výstavbu nemocníc.
S novým ústavným zdravotníckym zariadením sa počíta aj v hlavnom meste. Zamotaný projekt univerzitnej nemocnice na Rázsochách predstavuje jednu cestu, po ktorej sa môže Ministerstvo zdravotníctva SR vydať. Veľa sa však hovorilo aj o možnosti, že by štát novú nemocnicu nestaval, ale rovno odkúpil rozostavanú súkromnú nemocnicu na Boroch.
Lengvarský návštívil nemocnicu Bory, otázka o kúpe podľa neho nepadla
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) vo štvrtok po stretnutí so zástupcami spoločnosti Penta Investments, ktorá výstavbu nemocnice Bory financuje, viackrát zopakoval, že „v hre sú všetky možnosti“. Avšak Václav Jirků, partner investičnej skupiny, ktorý sa špecializuje na retail a zdravotníctvo, predaj pomerne jednoznačne odmietol.
Penta predaj nechce
„My sme to opakovali, myslím, že to naše stanovisko stále trvá. Myslím, že to v túto chvíľu nie je ani téma a ani sme sa o niečom takom vôbec nebavili,“ uviedol pre novinárov po návšteve nemocnice Bory, ktorú absolvoval spolu s ministrom.
Cieľom návštevy malo byť „vytvorenie si celkového obrazu“, na základe ktorého chce minister správne nastaviť procesy optimalizácie siete nemocníc na Slovensku. Nepovedal však priamo, či by do tejto siete mohla patriť aj nemocnica Bory.
Ministerstvo chce novú nemocnicu v Bratislave. V hre sú dva projekty, ktorý by sa oplatil viac?
„Optimalizácia siete bude predmetom diskusií a legislatívneho konania,“ povedal len Lengvarský. Dodal, že momentálne sa chcel iba inšpirovať modernou nemocnicou, „takú, ako si myslím, že by mali vyzerať aj ostatné“.
Rázsochy nie sú isté
Minister však nevylúčil, že aj keď otázky o predaji nepadli, v budúcnosti sa to môže zmeniť. Povedal, že zatiaľ riešia optimalizáciu siete nemocníc, no od toho závisia všetky ďalšie veci, o ktorých „môžeme potenciálne diskutovať“.
„My sa na to budeme pripravovať, v tejto chvíli je pre nás najvyššia priorita optimalizácia siete a s tým spojený legislatívny proces, aby bol úspešne zavŕšený do konca roka, potom sa budeme baviť o ďalších možnostiach,“ dodal.
Aké sú teda všetky možnosti?
„Buď budú Rázsochy stáť, alebo nebudú stáť. Buď táto nemocnica (pozn. Bory) pôjde v nejakom inom režime, či už bude štátna, pološtátna alebo iná, veľa možností je v hre,“ vymenoval minister.
Zdá sa teda, že ani výstavba nemocnice Rázsochy ešte nie je úplne istá, ako vyplýva z Lengvarského slov. Nevylúčil ani PPP projekt v spolupráci s Pentou. Súťaž na verejné obstarávanie nemocnice Rázsochy sa medzitým stále vyhodnocuje.
Zmena projektu?
Otázkou ostáva, ako sa bude na základe toho, čo videl minister v rámci štvrtkovej návštevy, meniť projekt Rázsochy. Analytik Martin Smatana upozornil, že dve nemocnice poskytujúce rovnaké služby blízko seba zmysel nemajú.
Podľa neho by preto možno stačilo, ak by sa na Rázsochách dostavalo iba to, čo v Boroch bude chýbať. Nakoľko spustenie plnej prevádzky najnovšej nemocnice v sieti Svet zdravia je naplánované na rok 2023, už bude jasné, akú starostlivosť poskytujú.
Drucker chce zachrániť projekt nemocnice Rázsochy, o pomoc požiadal aj prezidentku Čaputovú
Minister vo štvrtok zdôraznil, že proces v súvislosti s možnou výstavbou nemocnice Rázsochy pokračuje, otázka znie „iba, aké veľké to má byť a či stačí 600 lôžok alebo ich má byť viac“. Znamená to, že na ministerstve už v rámci projektu počítali s tým, ako budú Bory vyzerať?
Ako portál vZdravotníctve.sk informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, „Rázsochy sa koncipujú samostatne a ľudia, ktorí robia na Rázsochách poznajú projekt Bory“. Veľmi dobre teda vedia, čo by v novej štátnej nemocnici určite nemalo chýbať a čo by bolo navyše.
Personálny problém
Najväčším problémom by však aj podľa Smatanu mohol byť personál. Nedostatok lekárov a sestier nie je problém iba bratislavských nemocníc, ale celého zdravotníctva v Slovenskej republike. Otázka teda je, a nie nová, ako by takúto situáciu chcelo riešiť ministerstvo?
„Plány, ktoré máme, sa týkajú toho, aby sme zdravotníckych pracovníkov mali dostatok všade, nie iba v Bratislave a nie iba v tejto nemocnici,“ uviedol Lengvarský. Jirků však dodal, že v tom problém nevidí.
Ministerstvo si neuvedomuje personálnu krízu v zdravotníctve, Visolajský sa sťažuje na absenciu záujmu
Aj keď presný počet zdravotníckeho personálu, ktorý majú predbežne zazmluvnený zástupca Penta Investments povedať nechcel, ozrejmil, že ide o „relatívne veľké číslo, no väčšina z nich je buď z našej siete alebo sú zo zariadení, ktoré sú úplne mimo Bratislavu“.
Jirků si preto nemyslí, že by sa v bratislavskom okrese medzi univerzitnými nemocnicami začali masívne preberať lekári. „Riziko kanibalizácie považujem za relatívne nízke,“ dodal na záver.
Ako by mali vyzerať nemocnice
Nemocnica Bratislava-Bory
5 podlaží s celkovou plochou 53-tisíc m2
400 lôžok
14 operačných sál (1 hybridná)
24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre dospelých
urgentný príjem
8 pôrodných izieb a JIS pre novorodencov
rádiodiagnostické vybavenie: 3 CT, MR, PET/CT, SPECT-CT
jednolôžkový štandard
V tejto nemocnici nebudú klasické oddelenia, ale medicínska časť bude rozdelená do programov: žena a dieťa (gynekológia, pôrodníctvo, neonatológia), onkológia, neurovaskulárny, kardiovaskulárny, ortopedicko-traumatologický, poruchy metabolizmu a trávenia
Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy
celková plocha 113-tisíc m2 (výskumná časť, ktorá bude integrálnou súčasťou nemocnice, má mať 1 400 m2 a 44 pracovníkov)
578 lôžok
operačné sály
centrum urgentnej medicíny
pôrodnica a perinatologické oddelenie
rádiologické centrum
Oddelenia: anestéziológie a intenzívnej medicíny, traumatologické a pohybové centrum, mozgové, popáleninové, chirurgické (aj jednodňová a robotická chirurgia), špecializované chirurgické disciplíny, vnútorné lekárstvo, onkologické centrum, hematológia a hemato-onkológia, kardiocentrum, infektológia, ambulantné a laboratórne diagnostické centrum