Po viac ako štvorhodinovom rokovaní s predstaviteľmi nemocničných a ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti predstavil minister zdravotníctva Michal Palkovič viaceré opatrenia na podporu ambulantnej sféry na Slovensku.
Ako uviedol na tlačovej besede, všetci účastníci rokovania sa zhodli na tom, že opatrenia na podporu ambulancií sú nevyhnutné. „Vyše 20 rokov sa v tejto téme systematicky nekonalo,“ zdôraznil.
Zvýšenie poplatkov
Pacientom sa majú zvýšiť poplatky za využívanie pohotovostí a urgentov a skrátiť ordinačné hodiny pohotovostných služieb. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume 2 eurá sa má zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.
Populizmus či kŕmenie svojho ega, slovenské zdravotníctvo podľa lekárov nebolo na tom nikdy tak zle ako teraz
Ordinačné hodiny pohotovostí sa majú skrátiť z 22:00 na 20:00, a to od 1. januára budúceho roka. Zhoda nastala aj v presune pevných bodov pre ambulantné pohotovostné služby bližšie k nemocniciam vzhľadom na lepšiu dostupnosť laboratórnych vyšetrení. Na jednej pohotovosti by pritom malo pracovať najmenej 15 lekárov.
Posilnenie finančného krytia
„Ďalšia vec, ktorom sme sa zaoberali, je zvýšenie paušálu úhrad za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rámci ambulantných pohotovostných služieb. Zvýšili sme platbu o 35 percent na jeden pevný bod,“ uviedol Palkovič.
Je to vyčerpávajúce a frustrujúce. Lekárka z detskej pohotovosti našla riešenie problému s pediatrami
Podľa neho by sa malo posilniť finančné krytie na lekára a zvýšiť financie priamo na jeden bod pohotovosti. Podľa ministra je tiež nutné pokračovať v reforme prednemocničnej starostlivosti, teda v reforme záchrannej zdravotnej služby.
Na základe podkladov, ktoré ministerstvu dodali riaditelia a primári, odborníci vypracovali stratégiu urgentnej zdravotnej starostlivosti v ústavných zdravotných zariadeniach.
Nové ambulancie
Rezort zdravotníctva avizuje aj vyššiu podporu založenia nových ambulancií. Tento program by sa mal posilniť o nové finančné zdroje tak, aby na založenie novej ambulancie išlo od štátu 80-tisíc eur. Zhoda nastala aj na zefektívnení ordinačných hodín ambulantných pohotovostí, podpore vzdelávania pediatrov, ako aj na vzdelávaní rodičov o význame pohotovostí tak, aby sa znížilo ich zneužívanie.
Ambulantné pohotovosti sú často zneužívané, po odborároch žiada zvýšenie poplatkov aj asociácia nemocníc
Minister Palkovič sa vyjadril aj k téme kolabujúcej ambulantnej starostlivosti. Podľa neho je prioritou ministerstva podporiť ambulantnú sféru v rámci záchrany pediatrie na Slovensku. „Bol schválený koncept takzvanej stratégie všeobecnej ambulantnej starostlivosti až do roku 2030,“ uviedol.