Starostlivosť o dlhodobo chorých chce viacero strán riešiť reformou. Podľa Dobrej voľby je primárnym cieľom prijatie zákona o dlhodobej starostlivosti, ktorý pred niekoľkými mesiacmi neprešiel v parlamente.
Hnutie Sme rodina chce pripraviť nový zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. S tým, že v tejto oblasti potrebujeme zásadnú reformu, súhlasí aj koalícia PS/Spolu.
Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) navrhuje zvýšiť kapitáciu pre doktorov, ktorí sa starajú o dlhodobo chorých. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce sústrediť posudzovanie zdravotného stavu do jednej inštitúcie, pričom posudok bude slúžiť na všetky účely.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce, aby dlhodobo chorí postupne prechádzali z celoročnej pobytovej formy na týždennú, neskôr prejdú do ambulantnej formy služby. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré strany poskytli agentúre SITA.
Na rodinu sa nemyslí
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Dobrej voľby Martina Šoltésová, obrovské bremeno náročnej práce dnes štát a samospráva necháva na rodinách opatrujúcich svojich príbuzných. Nie je to podľa strany ani spravodlivo, ani dostatočne finančne ohodnotené. Navyše nik neposkytuje takto vyčerpaným opatrovníkom pomoc a podporu.
Štátnym príspevkom chce strana túto službu zatraktívniť a umožniť jej rozvoj. Vyplácanie opatrovníckeho príspevku môžeme tiež podľa Dobrej voľby zaradiť do platieb, ktoré budú uhrádzané z Fondu odkázanosti.
„Tým zjednotíme formálnu aj neformálnu starostlivosť a zjednodušíme systém pre bežného občana, a zefektívnime financovanie a administratívu aj pre samotný štát,“ konštatovala Šoltésová.
Problém s dostupnosťou zariadení sociálnych služieb
Hnutie Sme rodina sa chce zamerať na podmienky a systém financovania dlhodobej zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Dôraz chce klásť na väčšiu dostupnosť zariadení sociálnych služieb.
Na zdravotnú, sociálnu a opatrovateľskú starostlivosť by podľa hnutia prispievali zdravotné poisťovne, štát a zdroje z pripoistenia.
Hnutie tiež plánuje posilniť a zosúladiť jednodňovú ambulantnú, domácu ošetrovateľskú, opatrovateľskú a taktiež dlhodobú zdravotnú starostlivosť vrátane paliatívnej medicíny.
Voľby 2020: Niektoré strany sú za zrušenie doplatkov za lieky pre zraniteľné skupiny
„Starnutie populácie prináša stále viac ľudí odkázaných na pomoc druhých, či už ide o zabezpečenie dôstojnej staroby, starostlivosť o vážne chorých alebo pooperačné doliečovanie. Potrebujeme naozaj zásadnú reformu dlhodobej starostlivosti, ktorá to bude celé zohľadňovať,“ konštatoval pre agentúru SITA Oskar Dvořák z koalície PS/Spolu.
Nový systém podľa neho musí umožniť ľuďom zostať v domácej starostlivosti tak dlho, ako je to potrebné. Zároveň musí zabezpečiť miesto v sociálnych zariadeniach pre tých, ktorí sú nespochybniteľne odkázaní na celodennú pomoc.
Ako pre agentúru SITA uviedol Martin Beluský z ĽSNS, pre domovy dôchodcov a domovy sociálnych služieb navrhuje strana zvýšiť financovanie na zdravotnícky personál.
Podpora domáceho prostredia
Strana Sloboda a Solidarita plánuje stanoviť sociálno-zdravotnú podporu z verejných zdrojov. Táto podpora má zahŕňať dnešné štátne dávky a zdroje, ktorými štát prispieva na chod sociálnych zariadení.
„Umožníme aj rodine odkázaného byť prijímateľom peňazí určených na dlhodobú starostlivosť, ak sa o pacienta stará kvalitne a zodpovedne v domácom prostredí, čo preferujeme,“ konštatovala pre agentúru SITA tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.
Meraním a zverejňovaním efektívnosti domácej starostlivosti chce SaS podporiť sestry a pôrodné asistentky, ako aj širšie využívanie agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, fyzioterapie a rehabilitácie v domácom prostredí. Zaviesť plánujú tiež systém hodnotenia kvality zariadení pre zdravotne a sociálne odkázaných.
Voľby 2020: Stratifikácia ešte môže mať šancu, plánujú ju presadiť viaceré strany
„Našou prioritou je dostať dlhodobo chorého do jeho prirodzeného prostredia v domácnosti, s podporou terénnej sociálnej služby. Po úspešnom zvládnutí tohto procesu ostáva prijímateľ vo svojom prirodzenom prostredí bez poskytovania sociálnej služby,“ uviedol pre agentúru SITA expert KDH na zdravotníctvo Ján Hencel.
Agentúra SITA oslovila k tejto téme 11 najsilnejších politických strán podľa januárových volebných preferencií. Na otázky neodpovedali strany Smer-SD, SNS, Most-Híd, OĽaNO ani Za ľudí.