Vo viacerých okresoch na Slovensku zachytili západonílsky vírus a vírus Usutu, vedci začali s testovaním darovanej krvi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krv
Foto: Ilustračné, SITA/Marek Mrviš
Tento článok pre vás načítala AI.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s 36 regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) na Slovensku v rámci prvého celoslovenského monitoringu odhalili výskyt západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska.

Tento úspech umožnil správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a na základe toho začalo aj testovanie darovanej krvi.

„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a septembri,“ uviedla doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. Podľa nej väčšina infekcií prebieha bezpríznakovo, vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných.

Vírusy sa objavili vo viacerých okresoch

Biomedicínske centrum SAV doplnilo, že Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné, a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.

Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov v komároch umožnila nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie.

„RÚVZ prostredníctvom monitorovania získali informáciu, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne upozornili lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia. Ochorenie spôsobené vírusom Usutu sme u ľudí na Slovensku diagnostikovali po prvý raz v histórii,“ vysvetlila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Oba vírusy sa prenášajú transfúziou

Podľa Čabanovej vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii. Lekári však potrebujú vedieť, že sa vyskytuje v ich okrese, aby s ním počítali pri výbere diagnostiky.

Keďže oba vírusy sa prenášajú transfúziou, k monitoringu sa pripojila aj Národná transfúzna služba (NTS) SR. V septembri práve na základe údajov z monitoringu začala testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.

Nová metóda odchytu komárov šetrí čas aj financie

„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď, ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka NTS SR Jana Rosochová.

Biomedicínske centrum SAV doplnilo, že monitoring prebiehal od 1. júla do 31. októbra 2024 a jeho úspešnosť spočívala v použitej novej metóde odchytu komárov.

„Projekt v sledovaní týchto vírusov bude pokračovať aj na budúci rok a jeho potenciál využitia je aj v sledovaní iných vírusov či inváznych druhov komárov,” uzavrela Čabanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tatiana ČerveňováViktória Čabanová
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVNTS Národná transfúzna služba SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva