Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s 36 regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) na Slovensku v rámci prvého celoslovenského monitoringu odhalili výskyt západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska.
Tento úspech umožnil správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a na základe toho začalo aj testovanie darovanej krvi.
„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a septembri,“ uviedla doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. Podľa nej väčšina infekcií prebieha bezpríznakovo, vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných.
Vírusy sa objavili vo viacerých okresoch
Biomedicínske centrum SAV doplnilo, že Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné, a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.
Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov v komároch umožnila nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie.
Jedna z krvných skupín chutí komárom viac. Na vznik alergickej reakcie stačí 6 sekúnd nepozornosti
„RÚVZ prostredníctvom monitorovania získali informáciu, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne upozornili lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia. Ochorenie spôsobené vírusom Usutu sme u ľudí na Slovensku diagnostikovali po prvý raz v histórii,“ vysvetlila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Oba vírusy sa prenášajú transfúziou
Podľa Čabanovej vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii. Lekári však potrebujú vedieť, že sa vyskytuje v ich okrese, aby s ním počítali pri výbere diagnostiky.
Hrozí ďalšia epidémia koronavírusu? Ktorý variant momentálne prevláda a aké sú príznaky
Keďže oba vírusy sa prenášajú transfúziou, k monitoringu sa pripojila aj Národná transfúzna služba (NTS) SR. V septembri práve na základe údajov z monitoringu začala testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.
Nová metóda odchytu komárov šetrí čas aj financie
„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď, ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka NTS SR Jana Rosochová.
Podmienky pre invázne druhy komárov sú priaznivejšie, riziko vírusových ochorení pre klimatickú zmenu rastie
Biomedicínske centrum SAV doplnilo, že monitoring prebiehal od 1. júla do 31. októbra 2024 a jeho úspešnosť spočívala v použitej novej metóde odchytu komárov.
„Projekt v sledovaní týchto vírusov bude pokračovať aj na budúci rok a jeho potenciál využitia je aj v sledovaní iných vírusov či inváznych druhov komárov,” uzavrela Čabanová.