Vláda sa nevenuje riešeniu nedostatku sestier a pôrodných asistentiek. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Milan Laurinc.
Upozornil na to, že v programovom vyhlásení vlády absentuje zmienka o plánovaní ľudských zdrojov v zdravotníctve. V plánovanej reforme ambulantnej starostlivosti vláda podľa neho dostatočne nevyužíva príklady dobrej praxe a nespomína uplatnenie sestier s pokročilou praxou.
„Sestry by mohli pri nedostatku všeobecných lekárov pomôcť zefektívniť ambulantný systém a samostatne vykonávať mnoho odborných činností,“ konštatoval.
Snaha zlepšiť pracovné podmienky sestier
Laurinc však za komoru vyzdvihol snahu vlády prinavrátiť postavenie sestier a pôrodných asistentiek k európskemu štandardu a zlepšiť ich pracovné podmienky.
Sedem legislatívnych zmien v slovenskom zdravotníctve, ktoré priniesla pandémia Covid-19
Pozitívne SKSaPA hodnotí aj návrh vlády na zvýšenie priemernej mzdy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola na úrovni 110 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ako aj ostatné kroky v odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov.
Transparentný výber riaditeľov nemocníc
Vláda by sa mala podľa Laurinca zasadiť za posilnenie postavenia stavovských organizácií v zdravotníctve pri tvorbe legislatívy, rovnako ako si to dala v programovom vyhlásení za cieľ pri pacientskych organizáciách.
Zdravotná sestra Jana Trávničková: Najkrajšie je počuť úprimnú vďaku od pacienta
Vyzdvihol tiež snahu vyberať riaditeľov nemocníc transparentne a nepoliticky a zaviesť ich osobnú zodpovednosť pri nehospodárnom nakladaní s majetkom štátnych nemocníc, ako aj pri nedodržiavaní personálnych normatívov.
„Veríme, že tento krok neostane len na papieri, ale časom ho budeme vidieť aj v praxi,“ uzavrel.