V kúpeľoch na Slovensku sa minulý rok liečilo viac ako 167-tisíc ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpele, wellness
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V slovenských kúpeľoch sa vlani liečilo takmer toľko pacientov ako v období spred pandémie COVID-19. Liečbu v nich ukončilo viac ako 167-tisíc pacientov, čo oproti roku 2022 predstavuje nárast o niečo viac ako tri percentá.

Ako ďalej informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Národného centra zdravotníckych informácií Alena Krčová, z celkového počtu tvorilo 145 tisíc osôb s trvalým pobytom v SR a 22 tisíc osôb bez trvalého pobytu v SR.

Najčastejšie liečené choroby

Dospelí pacienti sa najčastejšie liečili s chorobami pohybového ústrojenstva, tvorili viac ako 70 percent. Netuberkulózne choroby dýchacích ciest si liečilo niečo viac ako 13 percent dospelých s trvalým pobytom na Slovensku a choroby obehového ústrojenstva si preliečilo päť percent pacientov.

Deti a mladiství najčastejšie trpeli netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, zhruba na úrovni 46 percent. Choroby pohybového ústrojenstva si liečilo 31,5 % detí a nervové choroby zhruba deväť percent.

Počet pobytov samoplatcov

Zdravotné poisťovne uhradili liečebný pobyt 41 % pacientom s trvalým pobytom v SR, čo predstavuje takmer 60 tisíc osôb, zatiaľ čo 85,5 tisíc osôb si pobyt platilo samostatne. Počet pobytov samoplatcov zostal oproti roku 2022 takmer nezmenený a počet pacientov, ktorým pobyt hradila poisťovňa, medziročne narástol o 1,7 %.

Domáci klienti tvorili 59 % z celkového počtu samoplatcov a 41 % pacientov, ktorým pobyt hradili zdravotné poisťovne. Medzi zahraničnými návštevníkmi výrazne dominovali Česi, nasledovaní Izraelčanmi a Nemcami.

Počet zahraničných klientov

Slovenské kúpele zaznamenali vlani nárast počtu zahraničných klientov o 22,2 %, avšak pri porovnaní s 5-ročným priemerom pred pandémiou ide o pokles o takmer 36 %.

Najviac klientov strávilo v kúpeľnej starostlivosti 4 až 7 dní, pričom väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom v SR. Pobyty s trvaním 22 až 28 dní boli druhé najčastejšie, nasledované pobytmi trvajúcimi 15 až 21 dní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Krčová
Firmy a inštitúcie Národné centrum zdravotníckych informácií