Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 5. augusta začal správne konanie vo veci uloženia povinnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovni, a. s. (VšZP) vypracovať a predložiť na schválenie ozdravný plán.
Po nahliadnutí a oboznámení sa so všetkými podkladmi v spisovej dokumentácii doručila VšZP úradu písomné vyjadrenie, že nemá k začatiu správneho konania a jeho dôvodom žiadne námietky a nebude sa k uvedenému písomne vyjadrovať. Úrad preto 14. augusta uložil VšZP povinnosť vypracovať a predložiť na schválenie ozdravný plán v lehote 10 dní od právoplatnosti rozhodnutia.
Za ozdravné opatrenia je zodpovedný manažment VšZP
V súlade so zákonom má VšZP možnosť uvedené rozhodnutie úradu napadnúť podaním rozkladu v lehote 15 dní od doručenia, resp. oznámenia tohto rozhodnutia. V prípade podania rozkladu by toto rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť a o rozklade by rozhodoval druhostupňový orgán úradu.
V prípade, že VšZP takýto rozklad nepodá, resp. sa práva na podanie rozkladu písomne vzdá, môže predložiť ozdravný plán prakticky okamžite, ale najneskôr vo vyššie uvedenej lehote 10 dní od právoplatnosti rozhodnutia. Toto obdobie sa môže využiť na komunikáciu so zástupcami jednotlivých častí zdravotníckeho sektora, ktorých sa ozdravné opatrenia týkajú.
Finančné problémy VšZP sú už týždne známe, progresívci očakávajú od Dolinkovej po odvolaní Ďuriša riešenia
Manažment VšZP je zodpovedný v rámci ozdravného plánu navrhnúť a prijať také úsporné opatrenia, ktoré eliminujú negatívny trend vo vývoji hospodárenia a finančnej kondície, a súčasne sa v čo najmenšej možnej miere dotknú samotného poistenca. Ozdravný plán musí byť pred jeho predložením schválený predstavenstvom a dozornou radou VšZP, ako aj zástupcom jediného akcionára, Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ SR).
O opatrenia ch už dlhšie komunikujú
Úrad teda nenavrhuje ani neprijíma žiadne úsporné opatrenia, ktoré by mala VšZP realizovať. Úrad predložený ozdravný plán bude posudzovať okrem vyššie uvedeného aj z hľadiska jeho reálnej aplikácie v praxi a v kontexte zákonných povinností, ktoré má každá zdravotná poisťovňa voči svojim poistencom. Úrad preto schváli len taký ozdravný plán, ktorý bude garantovať zabezpečenie riadnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti.
Zdravotné poisťovne ukončili prvú polovicu tohto roka v červených číslach, straty presiahli 84 miliónov eur
Úrad už dlhšie intenzívne komunikuje s VšZP a s MZ SR ohľadom možných úsporných opatrení, ktoré by štátnej poisťovni reálne pomohli dosiahnuť úspory a zlepšiť jej finančnú kondíciu.
Úrad ale zdôrazňuje, že akékoľvek úsporné opatrenia voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti by mali byť realizované len vtedy, ak súčasné nastavenie ich zmluvných podmienok nie je primerané reálnej produkcii (poskytovaným zdravotným výkonom), a teda je objektívne nadhodnotené.
V tom prípade by sa uvedené nemalo prejaviť v negatívnom dopade na poistencov. K navrhovaným úsporným opatreniam a samotnému ozdravnému plánu VšZP sa však úrad bude vedieť relevantne vyjadriť až po jeho predložení.