Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) ako prvá na Slovensku zaviedla inovatívny AI softvér na urgentných príjmoch. Umelá inteligencia umožňuje lekárom efektívne triediť pacientov a zameriavať sa najmä na tie prípady, ktoré vyžadujú urgentnú starostlivosť.
„Vieme rýchlejšie oddeliť pacientov, ktorým je potrebné venovať sa prioritne, od tých, ktorí zlomeninu nemajú. Softvér slúži na diagnostiku zlomenín všetkých typov kostí,“ uviedol prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód (KRaZM) Piotr Pedowski.
Diagnostický proces skrátený o takmer 30 percent
Softvér analyzuje röntgenové snímky a identifikuje zlomeniny v priebehu niekoľkých sekúnd, pričom lekár dostane spätný report s vyznačenými miestami potenciálnych zlomenín alebo prasklín. S presnosťou až 97 % a schopnosťou skrátiť diagnostický proces o takmer 30 %, AI systém minimalizuje chybovosť, čo je obzvlášť dôležité v nočných hodinách.
Odborníci z Univerzitnej nemocnice Bratislava dokážu prinavrátiť zrak pacientom pomocou unikátnej operácie (foto)
„Jedinečná technológia nám umožňuje zvýšiť počet vyšetrení a zároveň zlepšiť zážitok pacientov z poskytovaných služieb,“ dodal Pedowski.
AI minimalizuje rizikový faktor
Námestník Úseku medicínskych stratégií Štefan Štolfa, ortopéd na Klinike ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva, zdôrazňuje, že lekár musí závery AI vždy skontrolovať.
„Sú prípady, kde je to nejednoznačné, AI indikuje, že na danom mieste môže byť zlomenina, a vtedy sa na to detailne pozrie rádiológ. Môže však ísť o starší úraz, prípadne zavedený katéter,“ vysvetľuje Štolfa, poukazujúc na výhody AI pre menej skúsených kolegov.
Umelá inteligencia môže priniesť do zdravotníctva revolúciu, výskum a vývoj na Slovensku dehonestujeme
Podľa odborných štúdií môže chybovosť v diagnostike zlomenín dosahovať až 24 % pre ľudský faktor, najmä medzi treťou a piatou hodinou rannou hlavne pre únavu. AI tento rizikový faktor minimalizuje. Systém sa neustále zdokonaľuje pridávaním nových snímok a dát. Modernizácia diagnostických postupov pomocou AI predstavuje budúcnosť rádiológie.