Tradičná zbierka Deň narcisov dosiahla napriek neľahkej dobe najvyšší výnos vo svojej 28-ročnej histórii. Ročne pritom na Slovensku pribudne okolo 40-tisíc onkologických pacientov. Liga proti rakovine (LPR) ako organizátor zbierky dodal, že verejnosť svoju podporu v pomoci ľuďom s rakovinou ukázali aj vo výsledku.
Pomáhali tisícky dobrovoľníkov
Ako spresnila Eva Kováčová, výkonná riaditeľka LPR, vyzbieraná suma predbežne predstavuje 1 216 550 eur, čo je najvyšší výnos v histórii zbierky. Finálna suma bude definitívna po spočítaní hodnoty SMS od všetkých mobilných operátorov a výnos bude známy do 2 mesiacov od ukončenia zbierky.
Kováčová zhrnula, že počas 28. ročníka Dňa narcisov bolo po celom Slovensku pripnutých viac ako 900-tisíc narcisov, pomáhalo im viac ako 12-tisíc dobrovoľníkov. K dispozícii bolo 4400 pokladničiek, 68 platobných terminálov, štyri totemy a 863 spoluorganizátorov.
Fakultná nemocnica v Prešove skvalitnila diagnostiku rakoviny pľúc, zaviedla novú metódu skríningu
„Organizovať celonárodnú zbierku 28-krát a neustále zvyšovať jej kvalitu a prispôsobovať sa aktuálnym trendom je mimoriadne náročné. V náš veľký deň, už podľa atmosféry a úžasnej spätnej väzby od dobrovoľníkov z ulíc sme verili, že výsledok bude skvelý. Potvrdilo sa nám, že osobný kontakt dobrovoľníkov a prispievateľov je nenahraditeľný. Napriek tomu, že ponúkame i moderné možnosti online prispenia, drvivú väčšinu výnosu zaznamenávame práve z fyzických pokladničiek. Komunikačným leitmotívom tohto ročníka bolo ‚Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?‘. Spontánna podpora a výsledok zbierky svedčia o tom, že je nás veľa, ktorí sme tento deň venovali či už spomienku tým, ktorí nás v dôsledku choroby opustili alebo myšlienku spolupatričnosti tým, ktorí s rakovinou zápasia. Úprimne preto ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, spoluorganizátorom, partnerom, médiám a v neposlednom rade každému, kto si v tento deň spomenul na niekoho s onkologickým ochorením a prispel k rekordnej sume,“ povedala Kováčová.
Realizujú aj vlastné projekty
Podľa riaditeľky LPR zo zbierky realizujú aj vlastné projekty pre pacientov, ich blízkych aj širokú verejnosť. Ako užitočnú novinku spomenula OnkoFórum, ktoré pomáha v psychosociálnej oblasti pre onkologických pacientov ich príbuzných i pozostalých.
Individuálne poradenstvo zabezpečuje aj Onkoporadňa, pre pacientov a ich blízkych, ktorú realizujú sedem dní v týždni na telefónnom čísle 0800 11 88 11 alebo prostredníctvom mailu poradna@lpr.sk.
Slovensko je na čele rebríčka úmrtnosti na onkologické ochorenia, v EÚ zaostáva na všetkých úrovniach starostlivosti
Kováčová zároveň doplnila, že každý príspevok pomôže naďalej zabezpečovať bezplatné projekty, ktoré sú realizované s poznaním potrieb a problémov onkologických pacientov.
„Ich riešenia nedokáže v potrebnej miere zabezpečiť štát samotný. Príspevky preto zabezpečujú tieto projekty: Onkoporadňa, Sieť onkopsychológov, Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých, Sprievodca, Jednorazový finančný príspevok, Krátkodobé ubytovanie, Parochne pre pacientky, Programy v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine, Rodinné a relaxačné pobyty, Prevencia, Advokácia pacienta, Vzdelávanie zdravotných sestier, Supervízia onkopsychológov a sociálnych pracovníkov,“ dodala na záver Kováčová.