Štát ide prešetrovať manažovania pandémie koronavírusu, vyšetrovací tím sa zameria na štyri oblasti (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Bezpečnostná situácia na Slovensku
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (v popredí). Foto: archívne, SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Na prešetrenie manažovania pandémie a podozrení z protiprávneho nakladania s verejnými financiami vznikne špecializovaný vyšetrovací tím v rámci Úradu boja proti organizovanej kriminalite na protikorupčnej jednotke. Informovali o tom v pondelok na tlačovej besede minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) spolu s policajným prezidentom Ľubomírom Solákom.

„Treba dôkladne preskúmať všetky prepojenia na rôzne spriaznené firmy politikov, ktorí v minulosti rozhodovali o tom, kam budú smerovať verejné financie. Som zároveň presvedčený, že si všetci zaslúžime poznať odpoveď na to, kto je zodpovedný – aj trestnoprávne, za zbytočne vyhasnutých 20-tisíc životov počas pandémie covidu,“ povedal Šutaj Eštok.

Oblasti protiprávneho nakladania s financiami

Podozrenia z protiprávneho nakladania s verejnými financiami sa podľa ministra objavili najmä v štyroch oblastiach. Prvou je netransparentné prideľovanie verejných zdrojov na mobilné odberné miesta.

Vzniklo tu oprávnené podozrenie, že mnoho z týchto zmlúv, ktoré boli podpísané pre prevádzkovateľov týchto testovacích a odberných miest, boli priamo prideľované firmám a jednotlivcom blízkym ľuďom, ktorí mali zodpovednosť za to, komu jednotlivé miesta pridelia,“ povedal Šutaj Eštok.

Dodal, že prevádzkovatelia mnohokrát nemali s takouto činnosťou žiadnu skúsenosť. Na jedno testovacie miesto pritom plynulo zo štátu 30-tisíc eur mesačne.

Predražené nákupy zdravotníckeho materiálu

Vyšetrovací tím bude mať podľa ministra tiež za úlohu preskúmať predražené nákupy zdravotníckeho materiálu, či už to boli rúška, testy alebo ochranné pomôcky.

„Bol vyhlásený núdzový stav, čiže verejné obstarávanie a kontrola transparentnosti tu neexistovali. Podpísané zmluvy mohli vyhovovať rôznym konkrétnym firmám,“ hovorí Šutaj Eštok.

Treťou oblasťou bude nákup vakcín a štvrtou je prešetrenie trestnoprávnej zodpovednosti za zbytočnú smrť 20-tisíc ľudí. Slovensko patrilo ku krajinám s najvyššou mierou úmrtnosti na COVID-19 na svete.

V rebríčkoch sme boli medzi tými najhoršími. Práve z tohto dôvodu existujú dôvodné podozrenia, že katastrofálne riadenie pandémie mohlo mať za následok práve zvýšenú úmrtnosť na Slovensku,“ dodal minister.

Kotlár nebude súčasťou vyšetrovacieho tímu

Splnomocnenec vlády pre preverenie pandémie Peter Kotlár nebude súčasťou vyšetrovacieho tímu polície, no Šutaj Eštok očakáva od neho spoluprácu. Zároveň zdôraznil, že vyšetrovanie bude prebiehať striktne na základe dôkazov a faktov.

Policajný prezident Ľubomír Solák pripomenul, že v súvislosti s manažovaním pandémie COVID-19 už bolo prokurátorom generálnej prokuratúry začaté trestné stíhanie. Zároveň ešte bývalá NAKA začala trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a v súvislosti s obstarávaním vakcín.

Tieto trestné veci sú dozorované Krajskou prokuratúrou v Bratislave a Krajskou prokuratúrou v Trenčíne,“ doplnil Solák.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír SolákMatúš Šutaj EštokPeter Kotlár
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKrajská prokuratúra BratislavaÚrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK)