Podáva preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku
Obstarávania v Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) v Bratislave pod vedením Borisa Moťovského (už nie je vo funkcii) a v ZZS v Košiciach pod vedením Jána Štesa považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) za pochybné.
Ako uviedla poslankyňa SaS a členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková na tlačovej konferencii, obstarávania sprevádzajú nejasné pravidlá vo vyhlásených súťažiach a nehospodárne vynakladanie peňazí.
Začať sa to malo podľa nej už v roku 2009. „Už v roku 2009 sa odohral známy sanitkový tender, keď ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 140 sanitiek. Cena týchto vozidiel na trhu sa pohybovala od 80 do 100 tisíc eur, ministerstvo za kus zaplatilo 170 tisíc eur,“ pripomenula Cigániková.
Dodala, že štát tak za sanitky Záchrannej zdravotnej služby zaplatil 24 miliónov eur a prerobil asi 10 miliónov eur. Cigániková upozornila, že tým sa to však neskončilo, do rovnakých sanitiek sa počas ďalších rokov vlievajú ďalšie milióny eur na servis, opravy, prestavby vozidiel, celkovo za 2,2 milióna eur.
„No ani to nestačí. Len pred pár mesiacmi ministerstvo vypísalo tender na opravu a úpravu zástavieb pre sanitky Záchrannej zdravotnej služby. Predpokladaná hodnota zákazky na trhu bola 2,5 milióna eur, v zmluve sa však objavila konečná suma takmer 3,5 milióna eur,“ vysvetlila.
Do opráv a úprav išli milióny, sanitky sú aj tak v zúfalom stave
Za náhradné diely sa mesačne platí fixne, a nie podľa skutočných nákladov, pričom ročná suma predstavuje 576 tisíc eur. Záchranná zdravotná služba používa 140 sanitiek, ktoré majú šesť až sedem rokov a najazdených 300 až 400 tisíc kilometrov.
„Opýtali sme sa niekoľkých ich vodičov, ako sa im s nimi jazdí. Opravy z posledných rokov označili za kozmetické a otvorene hovoria o tom, že sanitky sú v zúfalom stave,“ povedala poslankyňa.
Otvorenou otázkou podľa nej zostáva, prečo štát v zastúpení Ministerstva zdravotníctva SR predal v roku 2013 vybavené sanitky ako neupotrebiteľný majetok súkromnej spoločnosti Falck Záchranná, a. s., ktoré mali menej rokov ako tie, ktoré sa používajú dodnes a viaceré z nich mali najazdených len niečo cez 100 tisíc kilometrov, za predajnú priemernú cenu 14 444 eur, a následne nakupuje nové sanitky alebo prenajíma ďalšie.
Podľa Cigánikovej sanitka, ktorá má najazdených 300 až 400 tisíc kilometrov a dostáva 79 centov za najazdený kilometer na seba zarobila 240 tisíc eur. „Za túto cenu pri 140 kusoch mohlo byť nakúpených 330 nových sanitiek. Podčiarknuté a zrátané – namiesto 140 starých sanitiek Záchrannej zdravotnej služby mohlo v roku 2016 jazdiť na Slovensku 630 nových sanitiek,“ zhrnula poslankyňa.
Strana SaS preto žiada ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby vyvodil zodpovednosť voči všetkým osobám v ZZS, ktoré nehospodárne nakladali s majetkom štátu. Navrhuje tiež uskutočniť kontrolu poslaneckého výboru v ZZS Bratislava a ZZS Košice.
„V spomínaných obchodoch sa opakujú permanentne tí istí úspešní uchádzači, ide o mimoriadne predražené ponuky. Zákazky majú množstvo nedostatkov, ktoré sa takisto opakujú, pritom ide o vysoké čiastky peňazí,“ podotkla Cigániková.
Minister potvrdil pochybenia
Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker po rokovaní vlády potvrdil, že rezort dostal minulý týždeň v danej téme anonymný podnet.
„V podstate už sme si aj preverili danú situáciu. Výsledkom čoho pravdepodobne bude odstúpenie Generálnej prokuratúre. Vnímame tam isté typy pochybení, alebo aspoň náznaky toho, že asi je treba sa tým detailnejšie zaoberať,“ vysvetlil Drucker.