Spôsob prenosu koronavírusu do oka je podľa odborníkov stále otázny. Niektoré výskumy však ukázali, že môže spôsobiť konjuktivitídu, teda zápal spojoviek a dokáže sa zrejme prenášať aj kontaktom aerosólu so spojovkou.
V štúdii Journal of Medical Virology, ktorá sa týka 30 pacientov hospitalizovaných pre COVID-19 v Číne, mal jeden pacient zápal spojoviek a v sekrétoch očí prítomný SARS-CoV-2. Odborníci zatiaľ nevedia, akým spôsobom sa vírus do oka prenáša, ponúkli však tri hypotézy.
Viacero spôsobov možného prenosu
Prvou možnosťou podľa nich je, že sa vírus rozšíri z nosnej sliznice infikovaného človeka do jeho oka nosným slzovodom. Slzovod je totiž chodbička, ktorá spája nos so slzným kanálikom a očnými bodmi na vnútorných stranách viečok. Toto je tiež dôvod, prečo sa ľuďom s nádchou a ďalšími ochoreniami nosných dutín neodporúča nosenie kontaktných šošoviek.
Viac o téme: Koronavírus
Druhou možnosťou je autoinfekcia, čiže rozšírenie vírusu z dýchacích ciest chorého človeka, no tentoraz hematogénnou cestou, čiže krvou do slznej žľazy, kde sa vírus replikuje a dostane sa tak do jej sekrétov, ktorými je vodná zložka sĺz. Tretím spôsobom prenosu vírusu do oka môže podľa odborníkov byť vzdušná cesta uchytením infikovaných kvapôčok na spojovke. Tento mechanizmus vyvoláva najväčšie obavy, keďže predstavuje pomerne veľkú a exponovanú plochu spojoviek ako potenciálnu bránu infekcie.
Výsledky štúdie podľa odborníkov jasne naznačujú, že si oči treba v tejto dobe dôkladne chrániť. Očný lekár Martin Lichvár odporúča ako prevenciu nosiť okuliare. „Nie je dôležité, či ide o slnečné alebo dioptrické, nové alebo staré. Základným pravidlom je vybrať si tie, ktoré pokrývajú najväčšiu časť očnice. Širšie straničky sú tiež výhodou, spolu so sklami môžu z veľkej časti ochrániť oči všeobecne, ale najmä pri priamom zásahu tváre kýchajúcim či kašľajúcim človekom,“ povedal. Okuliare pritom neodporúča skladať ani v interiéri.
Okuliare treba dezinfikovať
„Ak nenosíte dioptrické okuliare, je pravdepodobné, že siahnete po slnečných. Pri tejto výnimočnej situácii si ich však neskladajte ani pri návšteve obchodu či vo výťahu. Hoci to môže byť spočiatku nezvyčajné, ochrana je na prvom mieste,“ uviedol Lichvár.
Dôležité zároveň podľa neho je sa okuliarov počas ich nosenia nedotýkať a po príchode z exteriéru ich dôkladne vydezinfikovať. „Prísne opatrenia dezinfekcie platia rovnako ako pre kľučky či iné povrchy, tak aj pre okuliare. Po príchode z exteriéru si ich nezabudnite pretrieť handričkou s dezinfekčným gélom alebo alkoholom,“ odporučil odborník.
Ak sa niekto napriek momentálnemu riziku predsa len rozhodne pred okuliarmi uprednostniť kontaktné šošovky, mal by podľa Lichvára používať jednodňové a pri ich aplikácii dodržiavať prísnu hygienu rúk.