Slovensko čelí rastúcemu problému s drogami. Až 80 percent liečených sú muži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drogy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku sa na Slovensku liečilo zo závislosti na drogách 2 896 osôb, takmer polovica z nich pritom podstúpila liečbu opakovane. Ako ďalej vyplýva z najnovších dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), najčastejším dôvodom liečby bola závislosti na pervitíne, heroíne a marihuane.

Napriek miernemu poklesu liečených osôb, dlhodobý trend hovorí o rastúcom probléme s drogovou závislosťou v krajine. Od roku 2004 totiž stúpol počet liečených osôb až o štvrtinu. Muži tvoria približne 80 % všetkých liečených.

Prevládali užívatelia stimulantov

V roku 2023 prevládali v špecializovanej protidrogovej liečbe užívatelia stimulantov ako primárnej drogy, teda drogy, ktorá spôsobuje užívateľovi najväčšie problémy a pre ktorú začala jeho liečba. Väčšina z nich užívala drogu zo skupiny amfetamínov, najčastejšie pervitín.

Užívatelia opiátov ako primárnej drogy tvorili asi štvrtinu osôb v protidrogovej liečbe. Z nich heroín užívalo 594 osôb a ostatné druhy opiátových drog 137 osôb. Užívatelia primárnej drogy zo skupiny kanabis tvorili 17 % liečených klientov.

Z hľadiska veku je najpočetnejšou skupina liečených pacientov vo veku 30 až 39 rokov. Celkovo išlo o 1 058 prípadov. Ďalej 40 a viac rokov bolo 846 prípadov a 20 až 29 rokov 819 prípadov. Rastie pritom počet liečených osôb vo veku 40 a viac rokov. Najčastejším spôsobom užívania drog je fajčenie, významný podiel osôb však užíva drogy injekčne alebo šnupaním.

Takmer polovica už bola v minulosti liečená

Takmer polovica liečených užívateľov drog už bola v minulosti liečená. Najviac z nich bolo v skupine užívateľov hypnotík a sedatív a prchavých látok. Prvýkrát v živote sa liečilo 36,5 % osôb a 11,7 % pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku. Najčastejším spôsobom podávania primárnej drogy u liečených užívateľov drog bolo fajčenie.

Najviac liečených pacientov pochádzalo z Bratislavského, Trnavského a Žilinského kraja, najmenej z Prešovského kraja. Okrem Bratislavského kraja, kde prevládali užívatelia heroínu, bolo v ostatných krajoch najviac pacientov podstupujúcich liečbu pre užívanie stimulačných látok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií