Slovenská lekárnická komora (SLeK) negatívne vníma rozhodnutie Slovenskej republiky dištancovať sa od rezolúcií schválených na 77. zhromaždení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Rezolúcie zahŕňajú záväzok ukončiť rokovania o pandemickej dohode do roku 2024, čím sa posilní globálna reakcia na budúce pandemické hrozby.
Revízia IHR
Podľa Slovenskej lekárnickej komory revidované Medzinárodné zdravotné predpisy (International Health Regulations – IHR) predstavujú dôležitý nástroj medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.
Potreba aktualizácie týchto predpisov prijatých v roku 1969 a aktualizovaných v roku 2005 vyplynula predovšetkým z pandémie COVID-19, ale tiež z nedávnych skúseností s epidémiami vírusov zika, ebola a opičích kiahní.
Slovensko plánuje rozšíriť darcovský program aj o darcov so zastavenou srdcovou činnosťou
„Revízia IHR je kľúčová pre efektívne riešenie prípadných budúcich mimoriadnych situácií,“ uviedla komora. K hlavným bodom schválenej rezolúcie patria zavedenie definície pandemickej núdzovej situácie, záväzok k solidarite pri prístupe k liekom, zriadenie výboru na uľahčenie implementácie nariadení a vytvorenie národných orgánov na zlepšenie koordinácie.
Farmaceuti počas pandémie
Účasť farmaceutov počas pandémie COVID-19 ukázala ich dôležitú úlohu, keď verejné lekárne poskytovali testovanie, výdaj liekov a očkovanie.
Dvořák kritizuje rozhodnutie koalície dištancovať sa od nových zdravotníckych postupov WHO
„Vnímajúc Svetovú zdravotnícku organizáciu ako kľúčovú a mienkotvornú inštitúciu vo všetkých situáciách, ktoré môžu viesť k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov Slovenskej republiky a pri ktorých predstavujú farmaceuti verejných a nemocničných lekární súčasť základnej personálnej infraštruktúry, považujeme postoj Slovenska za nesprávny,“ uviedla komora.
Kotlárova kritika
V kontexte konzistentného a dlhodobo nereflektovaného postoja WHO k úlohe farmaceutov v systéme verejného zdravotníctva, je revízia IHR nevyhnutná pre zabezpečenie stability verejného zdravia. Podľa portálu Health Policy Watch sa Slovensko od rezolúcie dištancovalo, pričom Rusko a Argentína uviedli, že si vyhradzujú právo implementovať zmeny podľa svojej národnej suverenity.
Poslanec Peter Kotlár kritizuje novelizované Medzinárodné zdravotnícke predpisy, uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu
Kostarika vyjadrila výhrady k predĺženiu mandátu Medzivládneho vyjednávacieho orgánu ustanoveného v decembri 2021. Komora upozorňuje, že WHO podrobne definuje úlohy, ktoré farmaceuti majú zohrávať v dynamicky sa meniacich podmienkach verejného zdravia.
Ostrú kritiku voči novelizovaným IHR vyjadril minulý týždeň poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Kotlár upozornil na zásadné nedostatky týchto predpisov, ktoré podľa neho ohrozujú suverenitu členských štátov a nerešpektujú ľudské práva a základné slobody.