Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v otvorenom liste vyzvala vládu na prehodnotenie verejného návrhu na zvyšovanie miezd. Viaceré profesie v zdravotníctve si podľa nich prilepšia viac ako samotné sestry a pôrodné asistentky. To je v rozpore s tvrdením predstaviteľov zdravotníctva a financií, že sestry si prilepšia najviac.
Našli tam len jedno pozitívum
Komora sestier v otvorenom liste vyjadrila nespokojnosť s tým, že sa nenapĺňajú deklarované sľuby vlády o výraznom zvýšení miezd. S návrhom na úpravu miezd podľa komory nesúhlasí viac ako 80 percent respondentov prieskumu, ktorý realizovala komora.
Platy zdravotných sestier sa zvýšia najviac od roku 2012, chcú odstrániť aj veľkú nespravodlivosť
SKSaPA pozitívne hodnotí skutočnosť, že pri započítavaní rokov sa ráta aj s obdobím materskej a rodičovskej dovolenky. Na tento problém upozorňovali už roky a tento prvok aj navrhli.
Predložili vlastný návrh
Komora predložila vláde vlastný návrh na zvýšenie koeficientov. Sestre s odbornou spôsobilosťou navrhuje zvýšiť koeficient z dnešných 0,89 na 1,3 a sestre s certifikátom z 0,94 na 1,35. Sestre špecialistke požaduje zvýšiť koeficient zo súčasných 1,06 na 1,45 a sestre s pokročilou praxou z 1,1 na 1,5.
„Nemali sme možnosť zúčastniť sa rokovaní a diskutovať o možných kompromisoch,“ píše ďalej SKSaPA, a preto predložila kompromisný návrh s novými výškami koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier.
Plat lekára aj s príplatkami sa zvýši na približne 4-tisíc eur, tvrdí ministerstvo zdravotníctva
Návrh SKSaPA obsahuje úpravu koeficientov sestre a pôrodnej asistentke s odbornou spôsobilosťou z dnešných 0,89 na 1,15, sestre s certifikátom na 1,2, sestre špecialistke na 1,3 a sestre s pokročilou praxou na 1,35.
„Po zohľadnení odpracovaných rokov odbornej praxe by sa sestra a pôrodná asistentka dostala na nami navrhované koeficienty po 15 odpracovaných rokoch,“ navrhuje komora.
Niektoré sestry boli vynechané
Ako ďalej upozorňuje komora, návrhom sa neriešia mzdy sestier v ambulantnej starostlivosti, vrátane agentúr domácej starostlivosti a zariadení sociálnych služieb. Pritom výkon činností týchto sestier je považovaný za výkon práce vo verejnom záujme a preto by mal podľa komory odrážať spoločensky nenahraditeľný prínos, ale aj princíp rovnakej odmeny za rovnakú prácu.