Platy zdravotných sestier sa zvýšia najviac od roku 2012, chcú odstrániť aj veľkú nespravodlivosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné sestry
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák

Základný priemerný plat nemocničnej sestry a pôrodnej asistentky bez špecializácie a praxe vzrastie z tohtoročných 1 008,37 eura na 1 211 eur, čo je o 202,63 eura viac. Podľa tohto návrhu ministerstiev zdravotníctva a financií je to najvyššie medziročné platové prilepšenie od roku 2012.

Rôzne druhy príplatkov

K základným platom sa pripočítavajú rôzne druhy príplatkov. Napríklad za prácu cez víkendy a sviatky, za prácu nadčas alebo príplatky na základe kolektívnych zmlúv, ktoré majú jednotlivé nemocnice uzatvorené.

Na sociálnej sieti to uviedlo ministerstvo zdravotníctva aj s prehľadom, ako sa od roku 2011 menili základné platy sestier v nemocniciach.

Nespravodlivosť navrhujú odstrániť

Ako vyplýva zo zverejneného prehľadu, základný plat sestry alebo pôrodnej asistentky so špecializáciou po 20-ročnej praxi sa má zvýšiť z tohtoročných 1 246,30 eura na 1 634,85 eura v budúcom roku. Zvýši sa o 388,55 eura, najviac za ostatných 12 rokov.

„Zákon dnes vôbec nezohľadňuje dĺžku odpracovaných rokov v zdravotníctve. A túto nespravodlivosť navrhujeme odstrániť,“ píše rezort zdravotníctva s tým, že predstavenou ponukou odmení skúsené sestry s dlhoročnou praxou tak, že ich základný plat sa bude každoročne zvyšovať aj na základe odpracovaných rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR