Ostrú kritiku voči novelizovaným Medzinárodným zdravotníckym predpisom (IHR) vyjadril poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár.
Tieto boli schválené 1. júna tohto roka. Kotlár upozornil na zásadné nedostatky týchto predpisov, ktoré podľa neho ohrozujú suverenitu členských štátov a nerešpektujú ľudské práva a základné slobody.
Uprednostnený je farmaceutický priemysel
„Je zjavné, že schválené Medzinárodné zdravotnícke predpisy, ako aj súčasný návrh Pandemickej dohody uprednostňujú viac záujmy farmaceutického priemyslu na úkor suverenity štátov, ľudských práv a základných slobôd. Preto je potrebné ich odmietnuť,“ vyhlásil v stanovisku Kotlár.
Pandemická dohoda prijatá nebola, rokovania k jej finálnemu zneniu budú pokračovať
Zároveň upozornil na konflikty záujmov v rámci Európskej komisie počas rokovaní o nákupe vakcín a na netransparentnosť týchto procesov, čo dokladá vyšetrovaním zo strany európskych prokurátorov a zistení Dvora audítorov EÚ. Kotlárové stanovisko sa opiera o politický rámec a všeobecné i konkrétne dôvody odmietnutia Medzinárodných zdravotníckych predpisov.
Neprijateľný zásah do suverenity
„Rozhodovanie o pandemickej núdzovej situácii so závažnými dôsledkami na obyvateľstvo a na spoločnosti celého sveta nie je možné zveriť do rúk jednej osoby – generálneho riaditeľa WHO, čo utvára potenciál zneužitia moci,“ argumentuje Kotlár. Zároveň zdôrazňuje potrebu, aby o závažných rozhodnutiach s celosvetovým dosahom rozhodoval kolektívny orgán, a nie generálny riaditeľ WHO.
KDH kritizuje Kotlárovo konanie, podľa hnutia ohrozuje medzinárodnú spoluprácu v boji s pandémiami
V tejto súvislosti kritizuje aj navrhovanú povinnosť zosúladiť vnútroštátne zákony s IHR ako neprijateľný zásah do suverenity členských štátov vydávaním tzv. odporúčaní, ktoré však majú byť povinné a tiež neprijateľný zásah do ľudských práv a základných slobôd cez podmieňovanie cestovania očkovaním alebo preukázaním dokladu o očkovaní.