Prvé zmienky o sexuálne prenosných chorobách pochádzajú zo starovekého Egypta, z obdobia približne 1 550 rokov pred naším letopočtom. Až na prelome 19. a 20. storočia vznik moderných medicínskych postupov a liekov viedol k ich lepšiemu pochopeniu a liečeniu.
V roku 1905 boli identifikované baktérie spôsobujúce syfilis a v roku 1928 bol objavený penicilín, ktorý sa stal prvou účinnou liečbou tejto choroby. Až výskyt HIV/AIDS v 80. rokoch 20. storočia zvýšil globálnu pozornosť venovanú sexuálne prenosným infekciám.
Odvtedy sa výskum a prevencia stali kľúčovými súčasťami verejného zdravotníctva.
Najbežnejšou sexuálne prenosnou chorobou sú chlamýdie
Celosvetovo najbežnejšou pohlavne prenosnou chorobou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) infekcia spôsobená baktériou Chlamydia trachomatis. WHO odhaduje, že každý rok sa na svete u ľudí vo veku od 15 do 49 rokov objaví asi 131 miliónov nových prípadov chlamýdií.
Mnoho prípadov chlamýdií aj iných pohlavne prenosných chorôb sa však nediagnostikuje a nenahlási, preto skutočné počty infikovaných môžu byť ešte vyššie. Okrem toho sa prevalencia pohlavne prenosných chorôb môže líšiť v závislosti od regiónu, vekovej skupiny, pohlavia a iných demografických faktorov.
Slováci najviac bojujú so syfilisom a kvapavkou
Počet ľudí so syfilisom sa na Slovensku v rámci 18-ročného sledovania blíži k rekordnému číslu. Poukazujú na to najnovšie dáta Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na Slovensku v minulom roku nahlásili 443 prípadov syfilisu. Oproti roku 2021 vzrástol počet prípadov syfilisu až o polovicu.
Prečo mladí ľudia kedysi vyzerali omnoho staršie? Dôvody vás možno prekvapia
Vyšší výskyt je z dlhodobejšieho hľadiska aj pri kvapavke. V minulom roku poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nahlásili 414 osôb s gonokokovou infekciou, teda kvapavkou. Oproti roku 2021 počet prípadov gonokokovej infekcie síce mierne klesol, avšak vlaňajšok sa zaraďuje k rokom 2014 a 2021 s vyššími výskytmi ochorenia – nad 400 prípadov ročne.
Gonokoková infekcia sa častejšie vyskytovala u mužov, ich prevaha bola na úrovni 78 %. Podobne ako pri syfilise, aj pri gonokokovej infekcii bolo najviac prípadov u ľudí vo veku 25 až 34 rokov. Pri zohľadnení pohlavia a veku bola najvyššia chorobnosť práve u 25 až 34-ročných mužov.
Vlani sa gonokoková infekcia vyskytovala aj u dvoch detí do 4 rokov a tiež jedného dieťaťa vo veku 5 až 14 rokov. Najviac prípadov gonokokovej infekcie bolo v Bratislavskom kraji, zvýšený výskyt prípadov bol v Trnavskom a Trenčianskom kraji.
Príznaky nemusíte spozorovať dlhé roky
Syfilis prechádza niekoľkými štádiami a môže mať rôzne príznaky. Prvé štádium syfilisu (tzv. primárny syfilis) je charakterizované tvorbou pevného, bolestivého vredu (alebo vredov) na mieste, kde baktéria vstúpila do tela. Vredy sa môžu vyskytnúť na genitáliách, anuse, ústach alebo perách a sú často bezbolestné.
Štádium sekundárneho syfilisu môžu sprevádzať príznaky ako sú vyrážka (najčastejšie na dlaniach a chodidlách), horúčka, únava, bolesti hlavy, bolesť svalov a kĺbov, opuchnuté lymfatické uzliny a chudnutie. Počas tretieho štádia syfilisu, tzv. latentného syfilisu, je infekcia stále prítomná v tele. Aj napriek tomu však nemusia byť viditeľné žiadne príznaky. Toto štádium môže trvať roky.
Poruchami spánku trpí takmer polovica ľudí, jeho dlhodobý nedostatok môže mať vážne následky
Posledné štádium sa nazýva terciárny syfilis. Ak sa nelieči, syfilis môže postupovať do tohto štádia, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú neurosyfilis (poškodenie mozgu a nervov) alebo kardiovaskulárny syfilis (poškodenie srdca a krvných ciev).
Je dôležité poznamenať, že mnoho ľudí so syfilisom nemá žiadne viditeľné príznaky, žiadne príznaky necíti, alebo môže mať príznaky, ktoré sú ľahko zamieňané s inými chorobami.
Milujete si pospať a ťažko sa vám ráno vstáva? To, či sme ranné vtáčatá alebo nočné sovy, ovplyvňuje naša genetika
Preto je dôležité podstupovať pravidelné testovanie na pohlavné choroby. Podobne je to aj u kvapavky – niektoré osoby infikované kvapavkou môžu byť asymptomatické, čo znamená, že nemajú žiadne viditeľné príznaky alebo žiadne príznaky nepociťujú,
Kvapavku spôsobuje baktéria neisseria gonorrhoeae. Podľa Centra pre sexuálne a reprodukčné zdravie na Slovensku sa kvapavka môže u mužov prejavovať bolestivým alebo ťažkým močením, výtokom z penisu alebo opuchom semenníkov. U žien to okrem bolestivého močenia môže byť zvýšený vaginálny výtok, krvácanie mimo cyklu alebo bolesť v podbrušku.
Ako sa chrániť? Vyberte si vernosť
Najbezpečnejším spôsobom, ako sa vyhnúť pohlavným chorobám, je, logicky, úplne sa vyhnúť sexuálnemu kontaktu, prípadne uprednostniť monogamiu. Dôležité je taktiež vzdelávať sa o rôznych typoch pohlavných chorôb, ich symptómoch a spôsoboch prenosu. To môže pomôcť tomu, aby sme vedeli identifikovať riziká a prijali opatrenia na ich minimalizáciu.
Odporúča sa aj používanie kondómov. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uvádza, že kondómy môžu znížiť riziko prenosu HIV o 80 až 95 %. Ďalším spôsobom ochrany je očkovanie. Existujú dostupné vakcíny proti niektorým typom HPV a hepatitídy B. Ak však nevyužívate niektorý z vyššie uvedených spôsobov ochrany, určite by ste mali myslieť na pravidelné testovanie.