Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) zaslalo 8.februára tohto roka list premiérovi Robertovi Ficovi.
Na vedomie ho doručili aj členom parlamentného výboru pre zdravotníctvo, aby aj títo boli informovaní o potrebe riešiť kritickú situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek. Predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká konštatovala, že odborové združenie nedostalo doposiaľ žiadnu odpoveď.
Sestry a pôrodné asistentky sú pripravené pomôcť
Odborová predáčka avizuje, že OZ SaPA je pripravené pomôcť hľadať riešenia spomínaného problému, ktoré však podľa Kaveckej nie sú v rozširovaní kompetencií sestier, ako sa ozýva z ministerstva zdravotníctva.
„Kompetencie sa už dnes prekračujú, podobnem ako sa nedodržiava Zákonník práce. Je nevyhnutné riešiť platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, aby sestry neodchádzali od slovenského pacienta do zahraničia,“ uviedla Kavecká.
„Musíme sa dostať zo stavu, kedy ten, kto sa stará o životy a zdravie, je odmeňovaný podpriemerne. Tí z nás, ktorí majú aj vysokoškolské vzdelanie, sú len chudobnými príbuznými svojich kolegov z iných odvetví,“ upozornila.
Klesajúci počet sestier
V liste premiérovi zástupcovia OZ SaPA uviedli, že počet sestier na Slovensku ako v jedinej krajine EÚ klesá, chýba nám 6 tisíc sestier. Pritom v Českej republike od roku 2000 narástol počet sestier o sedem percent, v Rakúsku dokonca o 19,21 %, na Slovensku klesol o 22.65 %.
Počet sestier na tisíc obyvateľov je v OECD 8,7, v Rakúsku 8, v ČR 7,93. Ako upozornila Kavecká, na Slovensku je to len 5,75 sestry na tisíc obyvateľov, čo podľa nej ohrozuje zdravie a životy ľudí. „Oproti roku 2000 toto číslo pokleslo o 22,61 %, všade inde rastie,“ argumentuje Kavecká.
Problémom je aj starnutie obyvateľstva
Slovensko starne veľkou rýchlosťou, v roku 2012 malo 900 tisíc obyvateľov nad 62 rokov, v roku 2025 to bude už 1,27 milióna. Dopyt po zdravotnej starostlivosti tak bude podľa Kaveckej rýchlo rásť, pričom počet sestier klesá.
„Mrzí nás, že ako premiér Robert Fico, tak ani členovia výboru NR SR pre zdravotníctvo nás nekontaktovali a nemajú záujem riešiť túto alarmujúcu situáciu hazardovania so zdravím a životmi ľudí na Slovensku. Naša výzva k hľadaniu riešení je naďalej aktuálna,“ uzatvára Kavecká.