NÚDCH varuje pred „chorobou špinavých rúk", neumyté ovocie či nedostatočná hygiena môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
umývanie rúk, hygiena
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) upozorňujú na dôležitosť hygieny rúk. Najčastejšie sú to práve ruky, ktoré môžu byť prenášačom rôznych patogénov. Aj konzumácia neumytého ovocia priamo z kríka v záhrade môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Neumyté ovocie či kontaminovaná voda

Mnohé parazity môžu na človeka číhať nielen na rukách, ale aj neumytom ovocí, akými sú napríklad čučoriedky, jahody, maliny alebo ríbezle konzumované priamo z kríka. Prenášajú ich lesné zvieratá, napríklad líška.

„Pozor treba dať aj na blízky kontakt s domácimi miláčikmi – psom, mačkou a inými, na ktorých srsti sa môžu nachádzať infikované vajíčka,“ povedal Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH. Nebezpečná je aj kontaminovaná voda, zle umytá alebo vôbec neumytá zelenina a iné plody nachádzajúce sa blízko zeme v záhrade.

Najznámejším ochorením je toxoplazmóza

Najznámejším parazitárnym ochorením je toxoplazmóza, kde kľúčovým faktorom prenosu Toxoplasma gondii je mačka, ktorá vylučuje infikované vajíčka a tie sa môžu nachádzať okrem iného aj na neumytom ovocí a zelenine.

„Obzvlášť nebezpečná býva v tehotenstve a závažnou formou infekcie je aj jej očná forma,“ hovorí Michal Adamišin, verejný zdravotník a hygienik NÚDCH. Očná forma môže v prípade neliečenia, či komplikácií viesť až k oslepnutiu. Podľa Adamišina malo túto formu 6 z 9 pacientov hospitalizovaných s toxoplazmózou v ostatných piatich rokoch.

„Choroba špinavých rúk“

Počas rastu ovocia a zeleniny sa do nich môžu dostať rôzne patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať ochorenia a zapríčiniť rôzne infekcie prenášané potravinami. Kontaminácia môže byť prechodne prítomná na povrchu alebo preniknúť hlboko dovnútra cez poškodené miesta na povrchu čerstvých produktov.

Ďalšie ľudské patogény spojené s čerstvými produktmi sú napríklad vírus hepatitídy A, norovírus, Aeromonas spp., Bacillus cereus, Campylobacter spp., Clostridium botulinum, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella enterica, Shigella spp., Staphylococcus.

Všetky z nich prenášajú choroby súhrnne nazývané pojmom „choroba špinavých rúk“. Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť ich prenosu, je pravidelne si umývať ruky, vždy pred a po kontakte s potravinami, chorými ľuďmi, odpadom a po návšteve toalety.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bartoň
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb