Ak sa vám niekedy zdá, že cigarety či alkohol u nás štát prehnane reguluje a zdaňuje, nie je to tak. Aspoň v porovnaní s inými krajinami Európy.
Ako vyplýva z Indexu opatrovateľského štátu, ktorý vypracovala iniciatíva EPICENTER Network, jednotkou v postihovaní nezdravého spôsobu života je Fínsko.
Slovensko je však až na 26. mieste z 28 krajín.
Opatrovateľský štát
Index opatrovateľského štátu je rebríček najlepších a najhorších krajín na jedenie, pitie a fajčenie, vysvetľuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Ten je súčasťou EPICENTER Network.
Štáty sa snažia dotlačiť obyvateľov k zdravšiemu spôsobu života napríklad uvaľovaním osobitných a vysokých daní za alkohol a tabak. Ďalšie zavádzajú daň za sledené nápoje.
INESS: Daň z cukru v boji s obezitou nepomôže
Think-tankom v EPICENTER Network sa tento paternalistický prístup nepozdáva. Znamená podľa nich obmedzovanie osobných slobôd občanov. Jeho uplatňovanie v tejto oblasti tiež obmedzuje vznik trhových riešení súvisiacich problémov a podporuje rozširovanie štátnych regulácií správania aj do iných oblastí života.
U nás celkom dobre
Slovensko patrí teda z tohto hľadiska k tým slobodnejším krajinám.
Alkohol
- Sadzba dane z piva na Slovensku je nízka.
- Daň z vína sa uplatňuje len v prípade šumivého vína. Daň na liehoviny je vyššia, ale stále pod priemerom EÚ.
- Reklama na pivo a víno nie je limitovaná, pokiaľ sa nezameriava na mladistvých. Tvrdý alkohol nesmie byť propagovaný v čase od 6:00 do 20:00.
- Je nezákonné piť akékoľvek množstvo alkoholu pred jazdou autom.
- Až do januára 2017 sa tento prístup nulovej tolerancie uplatňoval aj na cyklistov na cyklistických
trasách. Zákon sa odvtedy zmenil, aby umožnil cyklistom konzumovať približne 0,5 l piva. - Vláda v januári 2019 legalizovala domácu destiláciu za prísne stanovených podmienok.
Tabak
- Tabaková daň je výrazne pod priemerom únie.
- Zákaz fajčenia umožňuje majiteľom barov a reštaurácií usadiť fajčiarov v samostatných sekciách.
- Cigarety nie je možné kúpiť z automatov.
- Zákaz vystavovania tabakových produktov na Slovensku nie je.
- Hoci je fajčenie vo vnútri zakázané iba čiastočne, fajčenie e-cigariet je zakázané všade, kde sa všeobecne nesmie fajčiť.
- Reklama elektronických cigariet a ich sponzoring sú zakázané, rovnako ako cezhraničný predaj.
- V máji 2017 Slovensko zaviedlo osobitnú daň „bezdymového tabaku“ na pokrytie nových produktov, ktoré zahrievajú, no nespaľujú tabak.
- V súčasnosti nie je v platnosti spotrebná daň z e-cigariet.