Slovenské zdravotníctvo treba dofinancovať na úroveň Českej republiky. Povedal to podpredseda opozičnej strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) Richard Raši v relácii týždenníka Plus7dní Karty na stôl.
„Na Slovensku sa poskytuje za poistencov štátu asi 30 eur na mesiac, v Českej republike je to takmer 80 eur. Keby sme sa dostali na túto úroveň, vyriešili by sme všetko – štrajky lekárov, odchody sestier, dofinancovanie nemocníc, energie,“ domnieva sa Raši.
Požiadavky lekárov sú opodstatnené
Požiadavky lekárov na dofinancovanie systému pokladá za opodstatnené. Slovensko podľa neho má na to, aby dalo do systému toľko peňazí, ako dávajú Česi.
Matovičov budúcoročný rozpočet zlikviduje zdravotníctvo a ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosť, tvrdí Raši (video)
„Máme v rozpočte 400-miliónovú pandemickú rezervu, ktorá by sa dala presunúť a potom má ešte Igor Matovič ďalšiu 850-miliónovú rezervu na tzv. legislatívne zmeny,“ uviedol Raši.
Hrozí režim ako počas pandémie
Návrh rozpočtu na rok 2023 pre rezort zdravotníctva podkladá za likvidačný. Poukazuje na to, že do zdravotníctva išlo v roku 2022 reálne o 80 miliónov eur viac ako je návrh na rok 2023.
Lengvarský priznal, že podimenzovaný rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok môže ochromiť celý systém
„Peňazí príde menej, ako sa minulo v tomto roku. Pokiaľ sa nenavýši rozpočet, zastaví sa plánovaná zdravotná starostlivosť a môže nastať režim ako počas pandémie, čiže do nemocnice sa dostane len ten, kto je v akútnom ohrození života a zdravia,“ povedal bývalý minister zdravotníctva Raši.
Chýbať budú peniaze aj lekári
Aj v roku 2022 už podľa jeho slov chýba v systéme približne 300 miliónov a v súčasnosti nemocniciam hrozí, že nebudú mať ani na to, aby kúrili a svietili.
„Zatiaľ sa hovorí, že sa pomôže štátnym nemocniciam, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva a pod vyššie územné celky, ale nie je jasne zadefinované, že sa pomôže aj nemocniciam, ktoré sú neziskové organizácie a tých je skoro 80 a liečia viac ako polovicu všetkých Slovákov,“ povedal Raši s dodatkom, že financie chýbajú nielen nemocniciam, ale aj ambulanciám, laboratóriám a záchranárom.
Výpovede už podalo vyše 2100 lekárov a začali sa pridávať aj zdravotné sestry
Ďalšiu reálnu hrozbu vidí Raši vo výpovediach lekárov. „Keď 1. decembra odíde 2 100 lekárov z 8 000 lekárov v štátnych nemocniciach, nebude tu žiadny núdzový stav, ale skolabuje systém. V Bratislave podali na ARO výpovede takmer všetci,“ skonštatoval Raši. Ako dodal, ak lekári reálne odídu na iné miesta napríklad v Čechách, bude problém dostať ich späť.