Európska lieková agentúra koncom mája povolila používanie vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech u detí vo veku od 12 do 15 rokov, tento týždeň zámer schválila aj Európska komisia.
V utorok sa podľa plánu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) na Slovensku otvorila možnosť registrácie v Čakárni na očkovanie aj pre deti od 12 rokov. Otázkou však ostáva, koľko rodičov túto možnosť využije.
NCZI spustilo registráciu na očkovanie detí vo veku od 12 rokov. Aké majú skúsenosti v zahraničí?
Z májového prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza totiž vyplýva, že polovica z viac ako tisíc respondentov nesúhlasí s tým, aby boli deti mladšie ako 16 rokov očkované proti ochoreniu COVID-19. Za očkovanie je 41 percent opýtaných, deväť percent sa nevedelo vyjadriť.
Sedem miliónov detí
Medzi odporcami očkovania detí sa ako najčastejšie argumenty uvádzajú tie, ktoré súvisia s rýchlosťou, akou bola vakcína vyrobená či s nejasnými nežiaducimi účinkami, ktoré po jej použití môžu ostať.
Doterajšie údaje z očkovania v Spojených štátoch, kde už bolo aspoň jednou dávkou zaočkovaných takmer sedem miliónov detí vo veku od 12 do 17 rokov, však ukazujú, že „problémov“ majú deti po očkovaní zásadne menej ako dospelí.
Všetko o očkovaní detí proti COVID-19. Epidemiologička odpovedá, či to má zmysel aj na Slovensku
Američania tiež podľa aprílového prieskumu nadácie Kaiser Family Foundation majú k očkovaniu detí ďaleko pozitívnejší prístup ako Slováci. Až 30 percent opýtaných plánovalo svoje dieťa zaočkovať hneď ako sa bude dať, iba 19 percent bolo rozhodne proti.
Ďalších 26 percent sa rozhodlo s očkovaním vyčkať, kým nebude dostupných viac informácií a 19 percent uviedlo, že deti dajú zaočkovať iba v prípade, že to bude vyžadovať škola.
Pozitívny trend
Už teraz však očkovanie detí od 12 rokov v USA ukazuje pozitívne trend v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie. Podľa údajov American Academy of Pediatrics mali koncom mája najnižší počet nových prípadov nákazy u detí od októbra minulého roka.
Od začiatku pandémie mali pritom pozitívny test na prítomnosť koronavírusu takmer štyri milióny detí. Napriek tomu, iba veľmi málo z nich malo vážnejší priebeh ochorenia a dostalo sa do nemocnice, ako tvrdí na zdravotníctvo orientovaná stránka webMD.
Vakcinácia detí a dospievajúcich však zvyšuje ochranu celej populácie, preto je podľa úradov očkovanie detí rovnako dôležité ako u dospelých.
Šírenie mutácií koronavírusu zníži až zaočkovanie 80 percent populácie, tvrdí popredný predstaviteľ WHO
Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa zároveň riziko nakazenia sa s pribúdajúcim počtom zaočkovaných starších ľudí prenáša práve na tých mladších. Dokazujú to aj dáta o miere hospitalizácii.
Po počiatočnom poklese začiatkom roka 2021 sa počet hospitalizácií mladých ľudí s diagnózou COVID-19 v marci a apríli zvýšil.
Viac o téme: Koronavírus
CDC preskúmala viac ako 200 adolescentných hospitalizácií a zistila, že takmer tretina z nich bola prijatá na jednotku intenzívnej starostlivosti a päť percent potrebovalo pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.
100-percetná účinnosť
Vakcíny sa pritom zatiaľ ukazujú ako vysoko účinné aj v tejto vekovej skupine. Pfizer tvrdí, že dve dávky preukázali 100-percentnú účinnosť. Objavil sa však už aj malý počet hlásení o nežiaducich účinkoch, ktoré súvisia so zápalom srdca.
Tie, samozrejme, americké úrady začali preverovať. Dospeli k záveru, že väčšina prípadov sa vyskytla medzi dospievajúcimi mužmi a tínedžermi vo veku nad 16 rokov a väčšina z nich dobre reagovala na odpočinok a lieky.
Ministerstvo nakúpilo neschválené lieky pre COVID pacientov. Sú drahé a je ich zbytočne veľa, tvrdia odborníci
Aj preto niektoré deti CDC neodporúča očkovať. Okrem detí vo veku do jedného roka sú to aj tie, ktoré majú zhoršený zdravotný stav. Medzi kontraindikácie, ktoré by mohli spôsobiť problémy, patria viaceré diagnózy.
Sú nimi astma a chronické ochorenie pľúc, obezita, cukrovka, imunosupresia, genetické, neurologické alebo metabolické stavy, kosáčikovitá choroba, vrodené ochorenie srdca alebo iné chronické stavy, ktoré by mal posúdiť lekár.
Očkovanie v zahraničí
V rámci krajín Európskej únie už deti vo veku 12 až 15 rokov vakcínujú napríklad aj v susednom Rakúsku. Do konca augusta by chceli stihnúť zaočkovať 340-tisíc detí. Francúzi plánujú začať 15. júna, aby boli v septembri pripravení na otvorenie škôl.
Nemci by mali začať už v najbližších dňoch, Poliaci očkujú už od pondelka 7. júna. Nóri povolili očkovanie u detí, ktoré by mohli mať závažný priebeh ochorenia COVID-19, ak by sa vírusom SARS-CoV-2 nakazili.