Horúčavy ľudí vyháňajú k vode, kúpanie však môže byť spojené s nepríjemnými následkami v podobe mykóz a intímnych problémov, upozorňuje v tlačovej správe AGEL.
Kvasinková infekcia v oblasti intímnych partií je Achillovou pätou žien. Podľa gynekológa Andreja Jenča z Nemocnice AGEL Zvolen sa často objavuje práve počas letnej kúpacej sezóny.
Riziko nákazy v bazéne je minimálne
Kvasinky sú mikroskopické huby, ktoré sa v malom počte bežne nachádzajú v pošve každej ženy. Nepríjemné ochorenie v podobe vaginálnej mykózy vzniká, keď sa kvasinky premnožia na úkor prirodzenej vaginálnej flóry. Šanca, že sa nimi „nakazíte“ od niekoho iného, je však pri kúpaní minimálna.
Rada z lekárne: Liečbu mykózy kože a nechtov neodkladajte, naopak, konajte rýchlo
„Laická predstava ‚chytenia‛ mykózy v bazéne nie je úplne presná. Drvivá väčšina vaginálnych mykóz nevzniká ako dôsledok prenosu kvasiniek od inej osoby, ale premnožením našich vlastných kvasiniek. Impulzom k takému ochoreniu môže byť užívanie antibiotík, hormonálne zmeny, stres, ale aj kúpanie v bazéne, kde dezinfekčné prostriedky obsiahnuté v bazénovej vode narušia prirodzenú bakteriálnu vaginálnu flóru, čo vytvorí priestor na rozvoj vaginálnej mykózy,“ vysvetľuje doktor Andrej Jenčo, zástupca primára Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zvolenskej nemocnice.
Podmienkou prenosu je narušená mikroflóra
O kvasinkách a mykózach koluje pomerne rozšírená predstava, že sa môžu prenášať prostredníctvom verejných toaliet.
Ako správne používať opaľovací krém? Väčšina ľudí robí chybu už pri jeho nanášaní
„Aby sa kvasinky preniesli z jedného človeka na druhého, musí byť splnených niekoľko podmienok. Potrebujú teplo a vlhko, musí sa ich preniesť dostatočne veľký počet a prenos musí byť pomerne rýchly. Najdôležitejšou podmienkou je ale narušená vaginálna flóra, lebo inak sa nemajú kde uchytiť. Z toho vyplýva, že prenos na verejnej toalete je málo pravdepodobný, aj keď nie úplne vylúčený. Väčšina žien si však na verejnú toaletu nesadne, ale potrebu vykoná z ‚bezpečnej‛ vzdialenosti, čím riziko eliminuje takmer na nulu,“ hovorí zvolenský gynekológ.
Do normálu sa telo vracia aj týždne
Zbaviť sa mykózy pomáha aj dôkladná hygiena, uteráky či spodnú bielizeň by ste preto mali dobre vyprať a vysušiť. Záruka, že sa infekcia nevráti, však neexistuje.
Ako ošetriť spálenú pokožku po opaľovaní? Podľa lekárky urýchli hojenie najmä jedno pravidlo
„Každá žena je jedinečná a to, čo jednej pomáha, môže inej, naopak, uškodiť. Základom je poznať samú seba a vedieť odhadnúť mieru rizika rozvoja vaginálnej mykózy. Pár minút vo vírivke za to niekedy jednoducho nestojí. Po liečbe, ktorá trvá zvyčajne päť až sedem dní, potrebuje ženské telo ešte niekoľko týždňov na obnovenie rovnováhy vaginálnej flóry,“ hovorí gynekológ a na záver dodáva, že dôležité je vyvarovať sa mokrým plavkám či dlhému pobytu v chlórovej vode.