Objem zazmluvnených vakcín v roku 2020 predstavoval aj dostatočnú rezervu pre prípad vyššieho záujmu o očkovanie. Práve na toto konštatovanie Najvyššieho kontrolného úradu SR upozorňuje exminister zdravotníctva Marek Krajčí.
Kontrolóri však okrem iného upozornili, že Slovensko zaplatilo za nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 a likvidáciu exspirovaných dávok viac ako 340 mil. eur, pričom pacientom bolo podaných menej ako polovica.
Slovensko nebolo pripravené na pandémiu
Krajčí súhlasí, že Slovensko v roku 2020 skutočne nebolo pripravené na možnú pandémiu a nemalo ani odborných pracovníkov.
„Krízové riadenie sme museli už počas pandémie na ministerstve začať budovať od základov,“ tvrdí exminister.
Slovensko zbytočne preplatilo za nákup vakcín proti COVID-19, kontrolóri hovoria o plytvaní financiami
Podľa jeho slov je medicína v prvom rade o odbornosti a vedeckých dôkazoch, preto sa rezort zdravotníctva pri objednávaní vakcín riadil odporúčaniami odborníkov so špecializáciou na epidemiológiu, infektológiu či vakcinológiu.
Informácie o vakcínach
Pri objednávaní konkrétnych počtov jednotlivých vakcín zároveň sledoval informácie o predpokladanom termíne ich registrácie, účinnosti, cenách a kapacitách ich výrobcov.
„Slovensko nenakupovalo vakcíny priamo od výrobcov. Pre celú Európsku úniu podpisovala zmluvy s výrobcami vakcín Európska komisia. Vďaka tomu sme mali vakcíny v rovnakom čase ako všetky ostatné krajiny EÚ. Bolo evidentné, že ak by sme rokovali s výrobcami sami, prvé vakcíny by k nám prišli oveľa neskôr,“ zdôraznil Krajčí.
Dostatočný počet vakcín
Exminister poukázal na to, že v roku 2020 malo Slovensko podľa NKÚ SR zazmluvnených dostatočný počet vakcín, vrátane rezervy pre prípad vyššieho záujmu o očkovanie.
Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete, pre získanie potvrdenia sa musíte zaočkovať znova
„Tým nezávislá kontrolná inštitúcia potvrdila, že za môjho ministrovania sme k nákupu vakcín pristúpili odborne a zodpovedne,“ tvrdí Krajčí.
Kontrolóri tiež podľa neho pripomenuli, že pri výbere jednotlivých typov vakcín a tiež pri stanovovaní objemov jednotlivých kontraktov sa vychádzalo z dostupných informácií o ich účinnosti, bezpečnosti, predpokladaných dodávkach, ktoré boli dostupné v čase, keď sa rozhodnutie prijímalo.